Hamilelikte 18. Hafta Gebelik

Yeni usule göre Hamilelikte 18. Hafta Gebelik, eski usule göre ise gebeliğin 4. ayını tamamlandığında anne adayı, bu haftada artık kendini biraz daha rahat hissetmeye başlar. Bu sürede bulantıların ve iştahsızlığın azalması beklenir. Ancak bulantıların azalmasıyla hızlı kilo alımı başlayabilir, bu sebeple özellikle bu haftalarda beslenmede daha dikkatli olunmalıdır. Hızlı kilo alımı bel, sırt ve eklem ağrılarına sebep olabileceği gibi, mide de reflü gibi şikâyetleri de tetikleyebilir.

Hamileliğin 18. Haftasında Anne Adayı Nelere Dikkat Etmeli?

Hamileliğin 18. haftasından itibaren bebeklerin kasları güçlenmeye başlar. Kasların güçlenmesine bağlı olarak da hareketleri de kuvvetlenir. İlk gebeliğini yaşayan anne adayları 20 ile 22. haftalar arasında daha önce gebelik yaşayan anneler ise daha erken haftalar da hareketleri hissedebilir. Ancak bazı anne adayları ilk hamileliklerini yaşamalarına rağmen 18. haftada bebeklerinin hareketlerini hissedebilir.

Bu haftalarda beyin hücreleri ve sinirleri hızla geliştiğinden anne karnındaki bebeğin Omega3 ihtiyacı artar. Omega3 bedende depolanan bir madde olmadığından dışarıdan alınması gerekir. Omega3 maddesi, balık, ıspanak, ceviz ve koyu yapraklı sebzelerde bulunur. Anne adaylarının bu haftalarda bu gıdalardan bolca tüketmesi tavsiye edilir.

Hamilelikte 18.Hafta Bebekteki Değişimler Nelerdir?

18.haftalık bir bebek yaklaşık 14 cm uzunluğunda (Baş-popo mesafesi) ve 18 gr ağırlığındadır. Yani büyük bir portakal kadardır. Bebekte mekanyum adı verilen ilk dışkı oluşmuştur. Bebekler ilk kakalarını doğumdan sonra ilk birkaç saat içerisinde yaparlar. Bebekte el ve ayak kıvrımları belirginleşmeye parmak izleri oluşmaya başlamıştır. Tat alma duyuları da gelişmeye başlar.

Bebek bu haftada annenin kalp atışlarını duyabilir, dışarıdan gelen seslerle sıçrayabilir. Artık yüz mimikleri yapabilir, esneyebilir hıçkırabilir ve suratını da asabilir. Emme ve yutkunma gibi ağız hareketleri yapan bebek 18. haftada başparmağını da emmeye başlar.