Anne & Bebek

Hamilelikte 19. Hafta Gebelik

Hamilelikte 19. Hafta Gebelik. Hamilelik ay olarak dokuz ayı geçen bir süreç, hafta olarak bakıldığında da 40 hafta süren bir süreçtir. Bu süreçte sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek için düzenli periyotlar halinde kadın doğum uzmanına gidilerek muayene olunması gerekir. Düzenli ve sağlıklı beslenmek hamilelik sürecinde çok önem taşımaktadır. Beslenmenin yanında ani hareketler yapmamaya, yapılan hareketlere bebeğe zarar verecek fiziksel bir hareket yapmamaya da özen gösterilmesi gerekir.

Hamilelik Süreci

Hamilelik süreci kişiden kişiye değişen bir süreçtir. Kimi bayanlar hamilelik sürecini rahat geçirirken, kimi bayanlar bu süreci zor geçirmektedir. Hamilelikte bulantı ve kusma en büyük şikayetlerden biridir. Bu şikayetler kimi bayanlar da bir süre sonra kesilirken, kimi bayanlar da doğuma kadar sürmektedir. Hamilelik süreci hafta hafta ilerler ve haftalara göre bebekte de gelişim süreci işler. Hamilelik sürecinde 19. hafta önemli bir haftadır.

19.Hafta Hamilelik Dönemi

Sağlıklı ve sorunsuz bir hamilelikte 19. hafta itibari ile bebeğin beş duyu organı tamamen gelişmiş bir durumdadır. Bebeğin ortalama ağırlığı 230 gram civarında olur. Hamilelik sürecinde 15 ile 16 hafta da bebeği kaplayan tüylere kaygan bir madde eklenir. Bu eklenen peynirimsi madde bebeğin cildini kaplayarak, bebeğin cildini için de bulunduğu sudan korur.

Bu haftada bebeğin eşi plesenta büyümesini devam ettirir. Bu şekilde bebeğin beslenmesi daha kolay olur. Anne karnında olan bebek bu hafta REM uykusuna geçer. Yine bu hafta için de bebeğin damak yapısı ile süt dişlerinin taslakları oluşur. Bebekte doğumdan sonra ısı ayarı için gerekli olan yağ oranı da bebekte birikmeye devam eder. Bebeğin fiziksel gelişimi dengeli bir şekilde bu hafta oluşmaya başlar. Kol ve bacaklar bu hafta birbirine orantılı şekle gelir.