Hamilelikte 2. Hafta Gebelik

2. Hafta Gebelik Hamilelik Görüntüsü

Hamilelikte 2. hafta gebelik bir kadın için çok heyecanlı olabilir. Ama o kadar da heyecanlı değil. Bu ikinci haftanın o kadar heyecanlı olmayan kısmı, her zaman popüler olan gebelik semptomlarının başlamasına neden oluyor.

Memelerde değişiklikler ve büyüme, mide bulantısı, baş dönmesi ve uyuşukluk, kadınların ikinci haftasında karşılaştıkları belirtilerden sadece birkaçı.

Hamile bir anne olarak, bir kadın, artık ikinci haftası bebeğin gelişiminde çok önemli bir dönüm noktası olduğu için, yaşam tarzını ve beslenme alışkanlıklarını değiştirmeye odaklanmaya başlamalıdır.

Öncelikle, önümüzdeki dokuz ay boyunca menstrüel döneminize veda edin, Bebek doğana kadar başka bir şey kazanamazsın.

Hamilelikte 2. Hafta Gebelik İpuçları

Bir kadının bu aşamada yapabileceği en önemli şey olabilecek olumsuz alışkanlıklarını değiştirmektir. Kötü alışkanlıklardan ( sigara, içki içme ve uyuşturucu gibi) son vermek, hamilelik sürecinin sağlıklı olması, doğumun ve bebeğin sağlıklı olması için önemlidir.

Umarım, eğer bu planlı bir hamilelik ise, bu alışkanlıklardan bazılarını zaten bırakmışsınızdır ve doğum öncesi vitaminleri ve folik asit dozlarını arttırmaya başlamışsınızdır. Doğum uzmanınıza gebelik süresince hangi alışkanlıkların devam etmesini istediğinizi sorun. Cinsel yaşantınıza devam edebilirsiniz bunun bebeğinize bir zararı yoktur.

Eğer spor yapıyorsanız, çok yüklenmediğiniz sürece devam edin bu hamileliği kolaylaştıracaktır.

Gebelikte protein ağırlıklı beslenmeye çalışılmalı ve gerekli vitaminler de alınmalıdır.

Bunun yanında beslenmede folik asit bulunduran besinler baklagiller, narenciyeler, ıspanak, marul, brokoli aynı zamanda sakatatlarda vardır.

Bebeğinizin Gelişimi

Anneden 23, babadan 23 kromozom gelir. Kromozomlardan en önemlisi X kromozomu ve Y kromozomudur. Bu X ve Y kromozumu bebeğin cinsiyetini belirler. Annede Y kromozomu bulunmadığı için mecburen anne, X kromozomlu yumurta oluşturacaktır. Babada hem X hemde Y kromozmu vardır. Babadan X kromozomlu bir sperm yumurtayı döllerse, bir kızınız olur, eğer Y kromozomlu bir sperm gelirse, bir oğlunuz olacaktır.

Bu aşamada bebeğe embriyo adı verilir.150 ayrı hücreden oluşur ve bu hücreler üç ayrı tabakaya bölünmeye başlar. İşte her tabakanın kısa bir dökümü ve neleri oluşturduğu:

      1.Kısım: İç tabaka, karaciğer, tiroid, timus ve pankreas gibi bezleri içeren sindirim sistemi ve solunum yolunu oluşturur.

  1. Kısım: orta tabaka, bebeğin kıkırdak, kemikleri, dolaşım sistemi, kaslar, iç deri tabakası, genital bölge, boşaltım sistemini ve dış kaplamayı oluşturur.
  2. Kısım: dış tabaka, bebeğin cildini, saç ve tırnaklar içeren sinir sistemi, beyin ve epidermis, oluşturur.

Bebeğiniz hâlâ çok küçük – sadece 0,1-2mm.