Hamilelikte 20. Hafta Gebelik

Kadınların yaşamında unutulamaz olan en kritik ayların geçtiği bir o kadarda güzel olan gebelikte 20. Hafta hamilelik için ilk bölümün kapanım ikinci devrenin başlamasıdır. Gebeliğin yarısının geçirildiği bu dönem ile bebek sahibi olma adayı aileler için şaşırtıcı ve belirgin gelişmeler görülür. Bu gelişmeler anne karnındaki bebekte olduğu kadar anne adayı kadında belirgin şekilde gözlemlenir. Bu gözlemler ışığında anne adayı kadınların kendilerinde bebekleri için bazı konulara daha fazla dikkat etmeleri de önemli konulardan biridir. Beslenme ve yaşam kalitesini özellikle özen gösterilmelidir. Hamilelikte 20. Hafta gebelik ile bazı şeyler iyice değişmiş olur. Ailelerin ebeveyn olmaya iyice ısındıkları bir haftadır.

Bebeğin 20. Hafta Gelişimi

Bebeklerin anne karnında gelişiminin yarısını tamamlayarak anne karnında birçok aktivite yaptığı dönemdir. Yaklaşık 200 gr. Üstünde bir ağırlık ve 20 santim kadar boyu ile kocaman bir bebek olmuştur. Kalp atışları belirginleşen bebek anne karından anne adayına birçok yaptığı hareketi hissettirir. Başı, kalça kısmı iyice oluşan bebek el ayak hareketleri karından hissedilir şekildedir. Ses ve dışarıdaki şeylere karşı algısı gelişen bebek için önemli bir zaman dilimidir. Aynı zamanda bu haftalar için bebek sahibi olacak aileler cinsiyeti çok büyük bir oranda öğrenir.

Anne İçin 20. Hafta Gebelik

Anne adayının hamileliğin getirdiği psikolojik ve fiziksel durumları iyice atlattığı gelişmeleri rutinleştirdiği bir dönemdir. Bebeğin anne adayının karnındaki belirgin hareketleri ile anne adayı daha hazırlanmıştır 20. hafta itibariyle. Çoğu gelişme anne adayı için rutinleşir. Rahmin iyice geniş bir hal alması ve kadının kilo alma hızının artması nedeniyle uzmanlar tarafından doğru yönlendirilmesi gereken bir dönemdir anne adayı bayanın. Bebek ağırlığı artması nedeniyle çeşitli eklem ağrıları annelerin bu haftası görülen bir durum.