Bu hafta ile beraber gebelikte çok şeyi takip edebilir hale gelir anne baba adayları. Bebeğin iyice duymaları yetileri geliştiği için her sesi algılayabilecektir. Anne ve baba adayları bu haftan itibaren gözle görülür bebek hareketlerini yakalayabilirler. Hareketliliği artan bebek anne karnında sürekli yer değiştirme eğiliminde olacaktır. Sessiz bir ortamda bu hareketler rahatlıkla gözlemlenebilir. Hamilelikte 21. hafta gebelik ile bebek ortalama 26 santim olur. 400 gram kadar bir ağırlığı sahip anne karnındaki bebek tekmelerini arttıracaktır.

Anne Adayındaki Değişmeler

Vücut şişkinliği anne için rahatsız edici bir hal alabilir bu hafta içerisinde. Bebeğin gelişimi ile orantılı bu durum için hamilelik egzersizleri en etkili yoldur. Bebek gelişimi içinde yağlanmanın arttığı bir hafta olması nedeniyle gebe kadında da yağlanma sorunu ortaya çıkabilir. Sivilceler bunun en belirgin belirtileridir. Bu durumda yüzün temiz tutulması, koruyucu kremler kullanılabilir. Kullanılan kozmetik ve koruyucu ürünlerin doğal olmasına özen göstermesi gerekiyor anne adaylarının.

21.Hafta İçin Annelere Tavsiyeler

Bebeğin seslere karşı iyice algısının arttığı bu hafta itibariyle anne ve bebeğin rahatlaması için sakin, dinlendirici özelliği olan müzikler düzenli olarak dinlenebilir. Bu bebeğin daha dingin bir hal almasını sağlar. Annenin sürekli bu dönem içinde bebek ile iletişime geçmesi iyi bir yol olacaktır. Bebek için çok önemli olan sıvı nedeniyle anne adayı su tüketimini ihmal etmemeli, günlük içmesi gereken suyu mutlaka tüketmelidir. Anne karnının büyümesi ve bebeğin hareketliliğin artması nedeniyle hareketlerde daralma, rahat yatamama dikkat çeken bir handikaptır. Bu hafta itibariyle anne adayları için önerilen en sağlıklı pozisyon yan olarak yatmaları olacaktır. Özellikle sol tarafına doğru yatma çocuğa giden kan akışına katkısı itibariyle önerilen bir pozisyondur.