Hamilelikte 22. Hafta Gebelik

Hamilelikte 22. Hafta Gebelik süresinde bebeğiniz 26-28 cm uzunluğunda ve 500 gram’a ulaşır. Şimdiye kadar ki büyümesinden daha hızlı büyüyecektir. 10 günde yaklaşık 100 gr. kadar alır. Kaş ve saçları belirginleşir. Beyin dokusu ve iç organları da hızla gelişmeye devam eder. Kız bebeklerde rahim, oluşumu tamamlanır ve gelişim sürecine geçer. Erkeklerde ise testisler karın içinden torbaya geçer. Ultrasonda bebeğin göz hareketleri de izlenebilir. El ve ayakları da artık oldukça aktif hale gelir. Ultrasonda bebeğin parmaklarını emdiği görülebilir.

Hamileliğin 22. Haftasında Annede Meydana Gelen Değişiklikler

Bebek büyüyor, ve ihtiyaçları da artıyor. Gelişimi için gerekli vitamin mineraller alabileceği tek kaynak annedir. Bu dönemde annenin beslenmesi ve aldığı takviyeler önem arz etmektedir.

Demir Eksikliği

20.haftadan sonra bebeğin demir ihtiyacı artar. Aşırı halsiz, yorgunluk ve solgunluk şikâyetleri var ise demir seviyesi ölçtürebilirsiniz. Eğer demir eksikliğiniz varsa takviye kapsüller veya yeşil yapraklı sebzeleri bolca tüketerek demir ihtiyacını karşılanır. Hamilelikte Demir Eksikliğinden Kaçınmak İçin, Kırmızı et, bakliyat ve yeşil yapraklı sebzeler yemeye özen gösterilir. Bebeğin beyin ve kalp gelişimi için haftada bir kez balık tüketilmelidir.

22.Haftada Hangi Testler Yapılır?

Hamilelikte 22. hafta gebelik testleri yapılmış ve doktor kontrolünde olmuşlardır. Özellikle 20-22. haftalarda iç organları geliştiği için herhangi bir kusuru olup olmadığının değerlendirilmesi i.in 2. Düzey ultrasona girmeleri gereklidir. Gebeliğin ilk döneminden beri ultrason ve testlerde herhangi bir sorun çıkmamış ise gebelere 20-22 haftalarda perinatoloji ultrason önerilir. Bu ultrason ile bebeğin iç organları tek tek incelenir ve kalbe eko yapılır. Plesenta incelenip doppler akımları bakılır. İleride oluşacak sıkıntılar için tetkikte bulunulabilir. Amnioz mayi değerlendirilir. Göbek kordonunun gelişimi bakılır. Rahmi besleyen uterin arter damarın akım incelenir. Rahim ve yumurtalıkta oluşabilecek gebelik dışı oluşumlar tespit edilir.