Hamilelikte 24. Hafta Gebelik

Gebeliğin bu haftasında kilo alımında hızlanmalar ortaya çıkmaya başlar. Haftada 300 ile 500 gram arasında kilo alınması normal karşılanır. Bu dönemde anne vücudunda şişmeler artarak devam eder. Ayrıca bu dönemde tansiyon takibi yapılması hem bebek hem de anne için önemlilik arz eder. Bu dönemlerde hem anne adayının hem de bebeğin sağlığına çok önem vermek gerekir. Yine bu dönemde erken doğum riski oluşabilir. Bu risk nedeniyle erken doğum belirtileri mutlaka öğrenilmelidir. Su kaybı erken doğuma sebep olan en büyük etkenlerden biridir. Bu sebeple anne adaylarının özellikle yazın bol su tüketmeleri gerekmektedir. Hamilelikte 24. Hafta Gebelik döneminde diş eti kanamaları sıklıkla görülebilir. Gebelik hormonları sonucunda diş eti hastalıkları ortaya çıkabilir. Bu diş eti hastalıklarına tıpta epulis gravidarum adı verilir. Özellikle diş etlerinde çekilme görülebilir. Ayrıca 24 haftalık gebelikte hamilelikteki şeker hastalığı görülebilir. Bu hastalık belirti belli etmeden ortaya çıkar. Hastalığın var olup olmadığını anlamak amacı ile gebeliğin 24. Haftasından itibaren kadın doğum doktoru, anne adayından şeker tarama testi yapılmasını ister. Bu test en geç 28. haftaya kadar uzatılabilir.

Gebelikte 24. haftada anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

Bu hafta itibari ile anne adaylarının yaşamış oldukları sıkıntılar, bebeğin büyümesine rağmen azalmaya başlayacaktır. Ayrıca anne adayı, bebeğin ve kendisinin sağlığı için sigara içilen topluluklardan uzak durmalıdır.

Gebeliğin 24. Haftasında bebekte meydana gelen değişiklikler nelerdir?

24 haftalık gebelikte bebekte algılar oldukça gelişmiştir. Bu haftada artık çevresinde olanlara refleks olarak değil de bilinçli olarak cevap vermeye başlar. Bebek artık kalıcı olarak öğrenmeye başlar. Özellikle bu dönemlerde erken doğuma çok dikkat edilmelidir. Çünkü 24. haftada doğan bebekler uzun müddet yoğun bakımda tutulur. 24 haftalık olarak doğan bebeklerin organları özellikle de akciğerleri tam olarak gelişmediğinden görevini göremez. En önemlisi de erken doğan bebeklerde bu haftalarda doğanlarda görme, işitme ve beyin de bazı sorunlar oluşabilir. Organlar işlevlerini yavaş yavaş görmeye başlar. Bu hafta itibari ile bebeğin boyu yaklaşık olarak 32 cm, kilosu ise 600 gram kadardır.