Hamilelikte 25. Hafta Gebelik

Gebeliğin 25.haftasına gelmişseniz eğer, hamileliğinizde altıncı aya başlamışsınız demektir. Bebeğinizin doğuma az kalmıştır. Her hafta hatta her günde olduğu gibi sizde ve bebeğinizde değişiklikler olmaya devam etmektedir. Hamilelikte 25. hafta gebelik döneminde bebeğiniz 700-750 gram olmuştur. Boyu ise 22cm civarındadır. Bebeğinizin deri altında kılcal damarları oluşmaya başlar ve içerisi kanla dolar. Bebeğinizin ilk nefesini alabilmesi için hazırlıklar başlamıştır.

Hamileliğin 25. Haftasında Annedeki Değişiklikler

Hamileliğin bu haftasında daha da rahim büyür. Bu ayda anneyi oldukça zor dönemler beklemektedir. Büyüyen rahim ile karın artık bir futbol topu büyüklüğüne erişmiştir. Artık hamile olduğunuzu dışarıdan bakan birisi de rahatlıkla anlayabilecektir. Karnın büyümesi ile bel bölgesinde hamilelik kavisi oluşur. Rahminde genişlemesi ile bel bölgesindeki sinirlere baskı uygulanır ve bu da bel bölgenizde ağrılara sebep olur. Bu dönemde aşırı su kaybı olabilir özellikle buna bağlı olarak göz kuruluğu oluşabilir. Vajinada kaşıntılar oluşabilir, akıntılar normalden biraz fazla olabilir. Bunun için pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir. Bu dönemde hormonlarınız oldukça aktif olacağından sık sık muayene olmanızda fayda vardır.

Hamileliğin 25. Haftasında Bebek Oldukça Hareketlidir

Bu haftadan itibaren bebeğinizin hareketlerini daha çok hissetmeye başlarsınız. Bebeğinizin hareketli olması onun sağlığının iyi olduğunu gösterir. Beyni gelişmeye başlar ancak gelişim karmaşık katmanlar halinde olur. Bu nedenle hareketlerin birçoğu daha önceden oluşmuş beyin alanları tarafından kontrol edilir. Ani ve yüksek seslere refleks olarak sıçrayarak cevap verir siz de bunu rahatlıkla hissedersiniz. Bebek artık hıçkırık tutabilecek duruma gelmiştir. Anneler düzenli olarak karınlarında ritmik bir hareket hissederler, bu bebeğin hıçkırığıdır. Ultrasonda bebeğiniz elindeki tutuşu net olarak izleyebilirsiniz. Bebeğin kapalı olan burun delikleri bu hafta açılmaya başlar.