Hamilelikte 26. Hafta Gebelik

Hamileliğin 26. haftasında anne karnında bulunan bebekler bir kabak boyutundadır. Özellikle hamilelikte 26. hafta gebelik döneminde bebeklerin boyları yaklaşık olarak 33 cm, ağırlıkları ise 800 gram kadardır. 26. hafta itibari ile anne karnında bulunan bebeklerin burun delikleri açılmaya başlar. Burun deliklerinin açılmaya başlaması ile birlikte bebeklerin gelişen kasları nedeni ile akciğer yardımı ile nefes alma alıştırmaları yapmaları anlamına geliyor. Böyle bir durumda bebeklerin içlerine çekecekleri bir hava yoktur. Ancak burun deliklerinin açılması ile birlikte içgüdüsel olarak akciğerlerinin çalışmaya başlaması ile birlikte anne karnında bulunan amniyotik denilen sıvıyı solumaya başlar.

26.Haftada Emme Refleksleri Gelişiyor

Hamileliğin 26. haftasında anne karnındaki bebeklerin emme refleksleri oldukça gelişmişlik göstererek özellikle el ve ayak parmaklarını emme faaliyetleri sıklıkla görülür. Çekilen ultrasonlar ile bebeklerin el ve ayak parmaklarını emdikleri net bir şekilde görülür. Bu hafta yeni doğan bebeklerin annelerini emmeleri reflekslerinin gelişmesi için yapmış oldukları bir alıştırmadır. Bebekler bu dönemde aynı zamanda anne karnında tutma ve kavrama eylemlerinde de gelişme gösteriyor. Özellikle el ve ayak parmaklarını tutma faaliyetlerini geliştiriyorlar. Aynı zamanda bu dönemde bebekler göbek bağını çok sıkı bir şekilde tutar. Ancak göbek bağı o kadar kuvvetlidir ki bebeklerin onu kavraması herhangi bir sorun oluşturmaz.

26.Haftalık Gebelikte Anne

26.haftalık gebelikte annenin dikkat etmesi gereken en önemli özellik atıştırma faaliyetleridir. Bu dönemde dengeli beslenmeye oldukça fazla dikkat edilmelidir. Bu dönemde ortaya çıkabilecek düşük kan şekeri anne adaylarının başlarının dönmesine neden olabilir. Aynı zamanda anne adayları 26. haftalık gebelikte yorgun ve halsiz hissederler. Anne adaylarının 26. haftalık gebelik dönemlerinde acı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmaları öneriliyor. 26. hafta itibari ile anne ve bebek arasındaki bağ da oldukça kuvvetleniyor.