Hamilelikte 28. Hafta Gebelik

Hamilelikte 28. Hafta Gebelik itibari ile gebeliğinizin sona ermesine yalnızca 3 ay gibi bir süre kaldı. Kendinizi daha hantal, iri ve unutkan hissetmeniz oldukça normaldir. Bu haftalarda bebeğiniz doğsa bile yaşama şansı yüksektir ancak yoğun bakıma ihtiyacı olabilir. Gebeliğinizin bu döneminde mide yanmalarınız başlamış olması muhtemeldir. Ayrıca göbek bölgenizde kırmızı renkli çatlaklar oluşmaya başlayabilir bunun önlenmesi için bitkisel yağlar veya özel kremler kullanabilirsiniz. Bu dönemde anne adaylarının en çok yakındığı durumlardan birisi de doğum veya bebek ile ilgili korkutucu rüyalardır. Bu durum gayet normaldir, sebebi ise yattığınız yatakta rahat edememeniz veya bebeğinizin hareketleri olabilir. Rüyalarınız bir problem olduğuna işaret değildir.

Yalancı doğum sancısı denen kısa süreli ve düzensiz rahim kasılmalarınız olabilir bu durum oldukça normaldir ayrıca büyüyen plasenta ile mesaneye baskı iyice artığından sık idrara çıkma ve idrar kaçırma çok sık görülür idrarınızı kesinlikle uzun süre tutmamalısınız bu durum enfeksiyona yol açarak hem sizin hem de bebeğinizin sağlığını riske atabilir.

28.Hafta Gebelik Döneminde Neler Olur?

  • Bu dönemde bebeğiniz yağ depolamaya başlar ve oldukça hareketlenmeye başlamıştır. Cildi pembe ve buruşuktur.
  • Bebeğinizin işitme duyusu iyice gelişti sizi ve dışarıdaki sesleri artık duyabilir hatta hareketleri ile tepki bile verebilir. Bebeğiniz artık gözlerini açıp kapama hareketleri yapabiliyor.
  • Beslenmenize dikkat etmeye devam etmelisiniz. Mutlaka günde bir haşlanmış yumurta ve sütü ihmal etmemelisiniz. Protein alımınız tüm gebelik boyunca önemli olduğu gibi bu dönemdede sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından önemlidir.
  • Normal gebeliklerde bu hafta bebeğinizin boyu 37 cm ağırlığı ise ortalama 900-1100 gr arasında olmalıdır.
  • Bu hafta itibari ile bol bol dinlenmelisiniz kısa süreli düşük tempolu yürüyüşler yapabilirsiniz. Doktor kontrolleriniz 2 haftalık periyotlara indirilebilir.