Hamilelikte 3. Hafta Gebelik

3. Hafta Gebelik Hamilelik Görüntüsü

Hamilelik döneminde en önemli süreçlerden birisi olan spermin rahme doğru ilerlemeye başlamasını içeren 3. hafta, hamilelik için oldukça önemlidir. Çünkü bu haftanın ardından bir spermden ibaret olan bebek, rahimde kendine yer bulacak ve gelişmeye başlayacaktır. Sperm ile yumurtanın birleşmesi ve spermin embriyo döneminin ardından 40 haftalık süre sonunda bebeğinizi meydan getirmesi işleminin ilk adımı olan spermin rahime yol alması 3. haftada olmaktadır. Dolayısıyla hamilelikte 3. hafta gebelik için en önemli dönemlerden birisidir.

3. Haftada Anne

Cinsel ilişkinin ardından annede bulunan yumurta hücresinin civarı yüzlerce, binlerce sperm ile sarılmaktadır. Ancak ikiz veya çoğul gebelik haricinde bu içeri girebilme savaşını sadece tek bir sperm kazanacaktır. Bu savaşı kazanan sperm, yumurta hücresinin içine doğru yol alır ve yumurta hücresi kendisini kapatarak başka hücrelerin girişini engeller. Artık gebelik başlamış ve bebek ilk adımını atmıştır.

Spermler arasında gerçekleşen bu içeri girme savaşı yaklaşık olarak ilk etapta 10 saat, rahim etrafına ulaştıktan sonra ise 24 saat kadar sürmektedir. İçeri girme başarısını gösteren spermin yumurta hücresine ulaşması da yaklaşık olarak 20 dakika sürmektedir. İşin en ilginç yanlarından birisi de tüm bunlar olurken annenin henüz hiç bir şeyden haberinin olmamasıdır.

Egzersiz ve Spor

Hamileliğin daha başlarında bulunan anne adayı için spor ve düzenli yaşam hem kendisi hem de bebeği için oldukça önemlidir. Bir anne adayı günde en az 15 dakika kadar spor yapmalıdır. Ancak spor yapan anne adayının dikkat etmesi gereken hususlar da bulunmaktadır. Özellikle spor esnasında artan vücut ısısının kontrolü ve susuz kalmamak önem arz etmektedir. Bazı hareketlerin rahime giden kanın akışını yavaşlatarak bebeğin gelişimine zarar vermemesi için dikkatli olunmalıdır.

2 Comments

  1. Merve 21 Mart 2017 at 07:22

    İlk hafta ve sonraki haftalarda bilmeden içilen sigaranın bebeğe zararı nedir?

    1. Cehre 22 Mart 2017 at 09:17

      Şuan sadece size zararı olabilir. Gebeliğiniz boyunca sigara kullanmamanızı tavsiye ederim.

Comments are closed.