Anne & Bebek

Hamilelikte 31. Hafta Gebelik

Hamilelikte 31. Hafta Gebelik Görüntüsü

Bebeğinizin heyecanlı gelişimi devam ediyor. Hamilelikte 31. Hafta Gebelik döneminde karnınız hızla büyümekte ve 7 ayınızı doldurmak üzeresiniz. Yavaş fakat emin adımlarla büyüyen minik bebeğiniz kendini doğuma hazırlıyor.

Bebek için 31. Hafta Gelişimi

Bebeğiniz yaklaşık olarak 41 cm boyunda 1500 gr. kilosundadır. Karnınızda kıvrılmış pozisyonda duruyor. Ve bir daha ki aya kadar bir kilo daha alacak. Sadece 9 haftanız kalmış olacak. Bu ay bebeğin beyin bağlantıları gelişim içerisinde. Işığa karşı duyarlılık kazanıyor ve diğer duyu organlarından sinyaller alıyor. Rahatlıkla ellerini kollarını oynatabiliyor ve kafasını sağa ve sola doğru çevirebiliyor. Hareket kabiliyeti gün geçtikçe daha çok artan bebeğinizin tekmeleri sıklaşacak sizi uyutmayacak duruma getirebilir.

Anne için 31. Hafta Gebelik

Kilo durumunuz kontrolden çıkmış durumda olabilir. Yaklaşık olarak gebelik başlangıcından itibaren 9 ile 11 arasında kilo alımı normal sayılır. Kilo kontrolünüzü elinizde tutmalısınız doğum sonuna kadar 2 kilo daha almanız beklenebilir. Bu sürede kilo aldıkça bebeğiniz büyüdükçe doğal olarak karın bölgenizde büyüyecektir. Kadınların korkulu rüyası çatlaklarda belirmeler olabilir. Bu yüzden sıkça nemlendirici ve çatlak önleyici kremler kullanmalısınız. Yeterli miktarda nemlendirici uygulanmayan deride kaşınmalar ortaya çıkar. Karnın alt kısımlarında başlamak suretiyle ilk pembe ve sonrası kırmızı olacak şekilde karnınıza yayılır. Yorucu bir haftada olduğunuzu unutmamalısınız. Ayakta fazla durmamaya özen göstermelisiniz. Çalışıyorsanız mutlaka ayakaltına ayağınızı 10 cm yukarıda tutacak kadar bir kaldıraç koymalısınız. Ödem ve şişlikler bu aylarda artış gösterir. Eğer evde rahat bir hamilelik süreciniz varsa ayaklarınız altına yastık koyarak bu yüksekliği sağlayabilirsiniz. Vücudunuzda ödem olup olmadığını parmağınızla bacağınıza bastırdığınızda bir çukurluk oluşup birkaç saniye sonra eski halini alıyorsa bacaklarınızda ödem vardır demektir. Tuz alımına dikkat etmelisiniz. Aksi bir durumda mutlaka doktorunuza danışmalısınız.