Hamilelikte 33. Hafta Gebelik

Hamilelikte 33. Hafta gebelik sürecinde annenin karnı iyice büyümüştür. Yürüyüş şekli değişmiştir. Büyüyen karın ile birlikte hareket kabiliyeti de azalmaya başlar. Uzanırken, eğilirken ve otururken zorluk yaşanması normaldir. Mümkün olduğu kadar dik durulmalı ve bel desteklenmelidir. Bu haftada parmaklarda, bileklerde, ellerde uyuşma yaşanabilir. Şikâyetler ciddi boyutta ise, hekime başvurmak gereklidir. Anne adayı çalışmaya devam ediyorsa, bu dönemde sık sık molalar vererek dinlenmesi sağlanmalıdır.

Cinsellik

Bu dönem, hamilelerin kendilerini genellikle çekici ve seksi hissettiği dönemdir. Anne adayı riskli bir gebelik yaşamıyorsa ve doktoru sınırlandırma getirmemiş ise cinsel ilişkiye devam edilebilir. Orgazmlar, gebeliği olumsuz yönde etkilemez. Tam tersi anne adayının psikolojik olarak daha mutlu olmasını sağlayarak stresi azaltır, dolayısı ile bebekte olumlu etki yaratır.

Bebekteki değişiklikler

Gebeliğin 33. Haftasında bebek yaklaşık iri bir ananas büyüklüğüne ulaşmıştır. Bu haftada ortalama bir bebeğin kilosu 2000 gr ve boyu 42 cm. civarındadır. Bu dönemde kemikleri daha güçlüdür. Kafatası hala yumuşaktır. Yağ dokusu iyice gelişmiştir. Buna bağlı olarak cildindeki kırışıklıklar iyice azalmıştır.

Bebek hareketleri

Bu haftada bebeğin hareketlerinde artış hissedilebilir. Her bebeğin hareket alışkanlığı birbirinden farklıdır. Bu sebeple her anne adayının bebek hareketleri birbiri ile aynı olamaz. Bebeğin diğer anne adayından daha az harekete sahip olması soruna işaret etmez. Düzenli olarak kontroller yapılıyorsa, endişe edilecek bir durum bulunmamaktadır. Ancak gebeliğin 28. Haftasından sonra tekmeler mutlaka takip edilmelidir. Bazı anneler, bu hareketleri daha geç hissedebilir. Anne adayı bebeğin hareketlerini takip etmek için sessiz bir odada, sakin bir şekilde kendini dinlemelidir. 2 saat içerisinde en az 10 farklı hareket hissetmek normaldir. Eğer bebek anne adayının sabit durmasına rağmen hareket etmiyorsa mutlaka takibi yapan doktora başvurulmalıdır.