Anne & Bebek

Hamilelikte 37. Hafta Gebelik

Hamilelikte 37. Hafta Gebelik Görüntüsü

Hamileliğin her haftası bebek ve anne adayı için birçok değişikliğin sebep olduğu durumlar gerçekleşir. Hamilelik 9 ay 10 günlük bir zaman dilimi içerir. Hamileliğin ilk haftasından itibaren anne adayı bebeği için birçok alışkanlığından vazgeçmelidir.

Hamileliğin 37.Haftasında Bebek

Hamileliğin 37.haftasında bebeğin boyu 48 cmdir. Kilosu ise 3 ila 3.300 arasındadır. Bebeğiniz bu haftada eskisi gibi hareket edemez. Çünkü yeri daralmıştır. Bebeğinizin ciğerleri bu haftada gelişimini tamamlamıştır. Bebeğiniz bu haftada doğsa bile sorun çıkmaz. Ama normal şartlarda bu haftada doğum gerçekleştirmez. Sezaryen doğum için bile 38 veya 39 hafta beklenir.

Hamileliğin 37.Haftasında Annedeki Değişiklikler

hamilelikte 37. hafta gebelik annenin artık doğuma hazır olduğunu gösterir. Vücut doğum için gerekli sinyalleri vermeye başlar. Anne adayı bu haftadan sonra iş yapmamaya dikkat etmelidir. Bu konuda yakınlarından yardım almalıdır. Çünkü annenin bu haftalarda yapacağı ani hareketler doğumun zamansız başlamasına neden olabilir. Anne hem bebek hem de kendi için gerekli olan hastane çantasını hazırlamalıdır. Bu haftada karın aşağı düşer ve anne hareketlerinde daha çok zorlanır. Ama bu durum nefes almasını kolaylaştırır. Çünkü karnın yukarı doğru büyümesi annenin nefes almada güçlük çekmesine neden olmaktadır. Doktorunuz bu haftada pelviks muayenesi yaparak doğum için çatı açısına ve bebeğin pozisyonunu bakar. Ayrıca rahimde açılma olup olmadığını da kontrol eder. Bu haftada annede yalancı ağrılar ve kasılmalar başlar. Kırmızı sümüksü bir akıntı ile karşılaşırsanız nişan gelmiş demektir. Bu haftada anne adayında mide yanmaları,pelvikse baskı, kramplar,çatlaklar,uyumada zorluk çekmek gibi sıkıntılar olabilir. Bunun için bol bol su içmelisiniz ve yediklerinize dikkat etmelisiniz. Kısa yürüyüşler yaparak hareketsiz kalmamaya özen göstermelisiniz. Uzanarak dinlenmeli ve genellikle sol tarafınıza yatmalısınız. Artık her an doğum olabilir. Bu yüzden kendinizi buna hazırlamalısınız.