Hamilelikte 39. Hafta Gebelik Görüntüsü

Anne adaylarının heyecan içinde beklediği doğum iyice yaklaşıyor. Anne karnındaki bebek doğum için iyice hazırlanmış oluyor. Kilonun ve yağ oranın gözle görülür arttığı bu dönemde annede iyice hamileliğe alışmış normal süreci yaşamaktadır. Rutin kontrollerini yaptırması ve beslenmesine olabildiğince dikkat etmelidir.hamilelikte 39. hafta gebelik doğum için başlayan geri sayımın kritik haftalarından biridir.

Annenin 39. Hafta Gebeliği Nasıl Geçer

Anne adayları için 9 aylık bekleyişin son aşaması sayılan 39. Hafta ile kadınlarda duygusal sendromlar daha da belirginleşir. Annenin iyice heyecanlandığı bu süreçte ortalama beklenen kilo alımı 10 le 15 kilo arasındadır. Ufak sancılar, tekmeler sık görülür. Bebeğin büyüdüğü yer iyice dar gelmeye başladığı için bundan önceki haftalarda çok fazla rastlanan tekmeler minumuma iner. Annede sık sık kasılmalar görülür. Birçok uzman için doğumun başlama süreci bu hafta ile olur. Kadın rahmi de yavaş yavaş genişlemeye ve kendini doğuma hazırlamaya başlar. Bazı anne adaylarında kasılmalar ve rahim genişlemesi daha yavaş olabilir bu durumlarda herhangi bir korkuya kapılmamalı uzmanların talimatlarına uyulmalı.

Bebeğin 39. Hafta Süreci

Bebeğin iyice anne karının da kendini gösterdiği bu hafta iyice aileleri heyecanlandıran bir süreç. Bebek vücut yağı kendini iyice belli eder. Gelişen yağ dokusu doğumdan sonra ısısını koruması için çok önemli. Beklenen ortalama kilo 3 ile 3.5 arasındadır. Rengi pembeden olması gereken beyaz renge geçiş yapar bebeğin bu hafta ile beraber. Bebeğin anne karnındaki oluşan dersi yerine altta gerçek derisi oluşuyor bu hafta ile. Birçok anne adayında doğumun yaşanabildiği bu hafta bebeğin kendini hayata hazırladığı ve tamamen dünyaya adapte ettiği dönemdir. Kalp atışları, nefesi olması gereken halini alır. Anne içinse kalp atışları ve nefes konusunda zor bir süreç olarak gözlemlenir.