Hamilelikte 4. Hafta Gebelik

4. Hafta Gebelik Hamilelik Görüntüsü

Hamileliğin 4. haftasında vücut kendini regl için hazırlarken yumurtalığın başarılı bir şekilde döllenmesiyle bu süreç gerçekleşmez. Bunun yerine vücut hamilelik hormonları salgılamaya başlar. Bebek ise ana rahmine iyice yerleşir ve gelişme sürecine girer. Hamilelikte 4. hafta gebelik aşamasında bebeğin boyutu henüz 1 milimetredir.

4. Haftada Annede Görülen Gebelik Belirtileri

  • Göğüslerin büyümeye başlar ve hassasiyeti artar. Hafif sızlamalar olabilir.
  • Hamileliğin başlangıcında anne adayı kendini yorgun hisseder ve sürekli uyumak ister.
  • Embriyo, rahimde kendisinin yerleşip büyüyebileceği bir alan açmaya çalıştığı için annenin bel kısmında ve rahimde ağrılar oluşur.
  • Hamilelik hormonlarının salgılanmasıyla duygularda ani değişmeler, ağlama isteğinin oluşmasına neden olabilir.
  • Koku alma duyusu keskinleşir.
  • Hamilelik hormonunun salgılanmaya başlanması vücutta mide bulantısına ve baş dönmesine neden olur.

4. Haftada Bebekte Görülen Değişimler

Anne rahmine yerleşen bebek bu haftada rahimde tutunabilmek için kendisine uzantılar oluşturur. Bebeği doğuma kadar koruyacak olan ve “koryon” adı verilen zar oluşur ve bebek bu zarla bağlantı kurar. Vücudun doğal oluşumuyla bebek kordon bağını oluşturur ve anneden besin ve oksijen sirkülasyonunu sağmış olur.

Embriyoda hücre bölünmeleri başlar. Bu süreç ilerleyen haftalarda hızlanarak bebeğin elleri, ayakları, kolları, bacakları gibi uzuvlarının oluşmasını sağlar.

Hamilelik Sürecinde Anne Adayının Dikkat Etmesi Gerekenler

Hamilelikle beraber duygu değişimleri, kilo alımları, halsizlik gibi belirtiler olacağı için kendinizi buna hazırlayın. Bu aşamaların yaşanması gereken doğal bir süreç olduğunu unutmayın.

Evcil hayvanların tüylerinden, dışkılarından zararlı bakteriler bulunmaktadır. Hamile olan kişinin hayvanların taranması, kumlarının değişimi gibi işleri yapmaması gerekir. Bu bakterilerden birinin anneye bulaşması gebeliği tehlikeye atabilir.

Eğer içki, alkol gibi alışkanlıklar varsa gebelik süresi boyunca bu alışkanlıklardan vazgeçilmelidir. Sigara içilmese bile dumanı da zararlı olduğu için anne adayının böyle ortamlarda bulunmaması gerekir.

Beslenme alışkanlığı da değiştirilmeli, bebek için daha sağlıklı gıdalar tüketilmelidir.