Hamilelikte 5. Hafta Gebelik

5. Hafta Gebelik, Hamilelik Görüntüsü

Hamilelik döneminde her hafta bebekte gelişim anlamında hızlı ilerlemeler gerçekleşir. Hamileliğin ilk 4 haftası çok fazla belirti vermez. İlk 4 haftada bebek henüz çok küçük bir kan pıhtısı olduğundan çok fazla belirtiler yok denilecek kadar azdır. 4 haftanın sonunda gebelik durumu anlaşılır hale gelir. Hamilelikte 5. hafta gebelik döneminde ise bebeğin özellikle beyin ve omuriliği hızlı bir seyirde gelişim gösterir. Bu nedene bağlı olarak annenin beslenmesi ve yaşam tarzı bu dönem oldukça önem arz eder.

Beş Haftalık Bebeğin Durumu

Bebeğin boyutu 5. haftada yaklaşık olarak 1- 2.5 mm arasındadır. Bu dönem plesenta gelişim göstermeye başlar. Aynı zamanda anne ve bebek arasındaki beslenme bağlantısını gerçekleştirecek olan göbek bağı gelişiminin tamamlamıştır. 5. haftada bebeğin gelişimindeki en önemli faktör bebeğin beyninin ve omurilik yapısının oluşmaya başlamasıdır. Bebeğin kalbi düzensiz bir şekilde atmaya başlamıştır.

Beşinci Hafta Annenin Durumu

Beşinci haftada anne küçük kramp benzeri ya da adet sancısına benzeyen hafif ağrılar hissedebilir. Bu dönem dinlemeye daha faza özen gösterilmelidir. Sık sık rahatlatıcı olarak ılık duş alınabilir. Gebeliğini yeni öğrenen anne küçük kaygılar yaşayabilir bu tamamen normal bir durum olarak değerlendirilir. Beşinci haftada annenin önem vermesi geren en önemli konu beslenmesidir. Bunun dışında varsa sigara kullanımı, alkol kullanımı gibi kötü bir takım alışkanlıklar terk edilmedir. Mutlaka gebeliğin takibini yapacak olan bir sağlık kuruluşuna gidilmeli ve uzman bir hekime danışılmalıdır.

Beşinci Hafta Beslenme

Gebelikte ilk aylarda beslenmenin oldukça önemli olmasının nedeni bebeğin beyin gelişiminin çok hızlı bir şekilde devam etmesi olarak değerlendirilir. Uzmanlar bu dönem annenin özellikle folik asit alımına çok özen göstermesi gerektiğini belirtir. Folik asit dışında protein yönünden zengin gıdaların ve kalsiyum alımının da önemli derece arttırılması gerekir.