Hamilelikte 6. Hafta Gebelik

6. Hafta Gebelik, Hamilelik Görüntüsü

İnsanların evlenmesi sonrasında veya hayatlarında meydana gelen en mucizevi durumlardan birisi de çocuk sahibi olma durumudur. Özelikle bu süreç kadınlar açısından bir hayli zor ve meşakkatli olarak sürer. Hamile olan bir kadın bebeğinin gelişimi konusunda doktoru tarafından sürekli olarak bilgi alabilir. Bunun yanı sıra doğum uzmanları tarafından bebeğin gelişimi belirli aralıklar ile sürekli olarak kontrol altında tutulması gerekir. Bebeğin en önemi haftalarından birisi de 6. hafta olarak bilinir. Bu kapsamda hamilelikte 6. hafta gebelik belirtileri ve süreci yakından takip edilmelidir.

Bebeğin Boyu

Anne rahminde büyümeye devam eden bebek 6. hafta itibariye yaklaşık olarak boyu 2,5 mm olarak bilinir. Bu birçok insan için değerlendirmeye alınmasa da yaklaşık olarak nar tohumu kadar bir boyuta ulaşmıştır.

Bebeğin Gelişmesinde Önemli Durumlar Meydana Gelir

Bir bebeğin en önemli gelişme aşamalarından birisi de sinir sistemi ve omuriliğinin gelişmesi durumudur. Bu kapsamda bebek 6. hafta itibariye sinir yolu gelişmeye başlar. Bununla paralel olmak üzere omuriliği üzerinde kapanma hareketi meydana gelir.

Baş Bölgesinde Meydana Gelen Gelişim

Bebek ilk haftaların ardından 6.hafta itibariyle baş bölgesinde gelişmeler devam eder. Özellikle burun çıkıntısı, kulak gelişmesi ve çene kısmı gelişmeye ve belirli bir seviyeye kadar devam eder.

Kalbin Gelişimi

Bebek gelişme evresinin 6. haftasında kalp bölümü gelişmesine devam eder. Bu kapsamda ilk defa dört ilkel odacık şeklinde gelişme evresine geçiş yapar. Bunun yanı sıra önemli organlardan olan karaciğer ve böbrekler bu evrede gelişmeye başlar. Kalp atışları iyice belirgin bir şekilde artması tespit edilebilir.

Su İçmenin İhmal Edilmemesi

Hamilelik zamanında 6.hafta itibariye anne adayı çeşitli şikayetlerde bulunabilir. Özellikle kabızlık durumu ile karşı karşıya kalınmak istenmiyorsa günde ortalama en az 8 bardak temiz suyun içilmesi gerekiyor.