Hamilelikte 7. Hafta Gebelik

7. Hafta Gebelik, Hamilelik Görüntüsü

Hamilelikte 7. Hafta Gebelik hakkında her şeyi bu yazımızda bulabileceksiniz. Hamileliğin 7. haftasında anne karnındaki bebek bir yanan mersini kadardır. Anne karnındaki bebek 7. haftada 4 ile 8 milimetre boyundadır. Yetişkin bir kişinin serçe parmağı boyunda ve biraz daha geniştir. Bu dönemde anne karnındaki bebeğin gelişim hızı son sürat devam ediyor. Artık gözle görülür bir canlı görünümüne yavaş yavaş ulaşmaktadır.

Hamileliğin 7. Haftasında Beyindeki Gelişmeler Nelerdir?

Beyin gelişimi anne karnında başlayarak bebeğin doğumundan sonrada uzun süre devam ediyor. Ancak hamileliğin 7. haftasında bebeğin beyninin temel bölümleri oluşuyor. Haftaların ilerlemesi ile birlikte anne karnındaki bebeğin beyni üç parçaya ayrılacaktır. Bu parçalar art beyin, ön veyin ve orta beyindir. Anne karnındaki bebeğin ön beyni sorunları çözme, akıl yürütme ve bellek oluşturma gibi görevleri yerine getirir. Orta beyin ise iletsel bir özellik görür. Beyindeki elektrik sinyallerinin ilgili yerlere iletilmesini sağlar. Art beyin ise kalp atışları, solunum ve kas hareketlerinin gelişmesini sağlıyor. Hamilelikte 7. hafta gebelik dönemi bacak ve kol tomurcukları gelişmiş ve hızla büyümeye devam ettiği bir dönemdir.

Hamileliğin 7. Haftasında Anne

Hamileliğin 7. haftasında anne adayları hormonlarının yükselmesi, kan hacimlerinin artması gibi durumlar nedeni ile daha fazla sıvı üretiyorlar. Bu nedenle de anne adayları normalinden daha fazla bir süre tuvalette zaman geçirirler. Ancak anne adaylarının vücut su seviyelerini her zaman yüksek tutmalıdırlar. Bu nedenle anne adayları gebelik süresince bol su içmeleri gerekiyor. Hamilelik döneminde annelerin etli yemekleri iyi pişmiş etlerden oluşmuş hali ile yemeleri gerekiyor. Aynı zamanda kedi kumundan da uzak durmaları gerekiyor. Kedi dışkısı ve çiğ etten bulaşan bir enfeksiyon bebeğe zarar verebilir. Hamileliğin 7. haftasında annenin dengeli ve düzenli beslenmesi gerekiyor.