Hamilelikte 8. Hafta Gebelik

Bebeğin anne karnındaki gelişimi her geçen gün devam ediyor. Her hafta bebekte yeni değişiklikler meydana geliyor. Bebeğin anne karnındaki sağlıklı gelişiminin doktorlar tarafından düzenli bir şekilde takip edilmesi gerekiyor. Aynı zamanda annenin bu süre içerisinde doktorun talimatlarına birebir uyması, sağlıklı beslenmesi ve yaşam kalitesini olabildiğince arttırması tavsiye ediliyor. Bebek annenin beslenmesinden doğrudan etkilendiği için özellikle beslenme konusu hamilelikte oldukça önemli. Hamileliğin ilk ayılarında bebeğin temel gelişiminin çoğu tamamlanıyor. Hamilelikte 8. hafta gebelik döneminde, bebeğin organları hızlı gelişim gösterdiği bir sürece giriyor.

8.Hafta Bebeğin Durumu

Bu dönemde bebeğin kemik ve kıkırdak sistemi oluşmaya başlıyor. Yüzü biraz daha belirginleşiyor. Kulak kepçesi oluşan bebeğin aynı zamanda ağız boşluğu da belirginleşmeye başlıyor. Bu dönemde bebek yaklaşık olarak 1 gram ağırlığa ulaşıyor, boyu ise 13 mm civarında belirginleşiyor. Bebeğin elleri ve ayakları oluşmaya başlıyor. İç organlarından karaciğeri daha da belirgin bir hal alıyor. Bebeğin bu dönemde özellikle beyin gelişimi oldukça hızlı bir şekilde devam ediyor. Bebeğin cinsiyeti de bu hafta da belirginleşmeye başlıyor ancak henüz ultrason ile tespit dilemiyor. Ultrasonda daha çok bebeğin kalp atışları belirginleşiyor. Kalpteki dört odacığın her biri bu dönemde oluşuyor.

8.Hafta Annenin Durumu

Bu dönemde annede meydana gelen en öneli değişikliklerden biri süt hormonlarını aktif hale gelmeye başlamasından kaynaklanan nedenlerden memenin büyümesi ve meme ucu renginin biraz daha koyulaşması. Anne bu dönemde karnında bir genişleme hissedebilir ancak bunun nedeni rahmin büyümesi değil bağırsakların biraz daha gerginleşmesidir. Annenin en belirgin hissettiği durum ise sürekli olan yorgunluk halidir. Bu durum normaldir. Bunun dışında mide bulantıları biraz daha hafifler. İdrara çıkma ise sıklaşabilir.

 

Comments are closed.