Hamilelikte 9. Hafta Gebelik

Hamilelikte 9. haftada anne karnında bulunan bebek bir kiraz kadardır. Artık ultrason görüntülerinde kuyruk gibi görünen görüntü yok oluyor. Bu dönemde anne karnına bulunan bebek artık bir fetustur ve kuyruğunda yok olması ile birlikte pembe bir lekeye daha az bir şekilde benziyor. Hamilelikte 9. hafta gebelik döneminde anne karnında bulunan bebeğin gövdesi düzelerek uzamaya başlar. Bebek 9. hafta ile birlikte 2.5 cm boyunda olmaktadır.

Hamilelikte 9. Hafta Gebelikte Bebeğin Fiziksel Değişimleri Nelerdir?

Hamileliğin 9. haftası anne karnında bulunan bebeklerin kol ve bacaklarının gelişimi için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu dönemde bebeklerin bacakları uzamaya ve aynı zamanda ayak parmaklarının oluşumu için tomurcuklar filizlenmeye başlayacaktır. Bu dönemde aynı zamanda kollar uzayarak dirsekler bükülmeye başlıyor. Bu dönemde bebeklerin parmakları normal görünüme benzer bir duruma geliyor. Aynı zamanda bebeklerin karaciğer, dalağı, safra kesesi ve böbrek üstü bezleri de gelişme gösteriyor.

Hamilelikte 9. Haftanın En Belirgin Özelliği Nedir?

Hamilelikte 9. hafta bebeklerin artık hareket etmeye başladıkları dönem olarak bilinir. Bebekler bu dönemde hafif kıpırtılar ile annelerine varlıklarını hissettirirler. Bebekler bu dönemde dışarıdan gelen uyarılara bile tepki vermeye başlar. Hamileliğin 9. haftasında anne adaylarının göğüslerinde büyümeye başlar. Bunun ana nedeni süt keselerinin gelişmeye başlamasıdır. Göğüslerdeki büyüme hamilelik döneminde devam edecektir. Özellikle göğüslerin uç kısımları olan kahverengi olan kısmında küçük beyaz çıkıntılar da görülmeye başlanır. Bu bölümde emzirme sürecinde anne göğsünün uç kısımlarının nemli kalmasını sağlayan yağ üretimi gerçekleşir. Bu dönemin en belirgin ve en önemli özelliği bebeklerin artık bebek görünümüne yavaş yavaş ulaştığı ve kısmi hareketlerin başladığı dışarıdan gelen uyarılara ve tepkilere cevap vermeye başladığı bir dönemdir.