Anne & Bebek

Hamilelikte Balık Yağı Faydaları Nelerdir?

Omega3 vitamini vücut çok gerekli bir vitamindir. Ancak bu vitamin vücut tarafından kendiliğinden üretilebilen bir vitamin değildir. Bu nedenle mutlaka tüketilen gıdalarla birlikte bu vitaminin de vücuda alınması gerekir. Bilhassa gebelik döneminde anne adayının bebeğin hem zihinsel hem de fiziksel gelişimi için bu vitamini almaya çok dikkat etmesi gerekir. Omega3 en fazla balık yağı ve balık içerisinde bulunur. Buna bağlı olarak da anne adaylarının gebelik dönemlerinde haftada toplamda 2 defa olmak üzere düzenli olarak balık tüketmeleri oldukça önemlidir. Peki, hamilelikte balık yağı faydaları nelerdir?

Hamilelik Döneminde Balık Yağı Tüketimi Faydalı Mıdır?

Balık yağının insan vücuduna birden fazla faydası vardır. Bilhassa hamilelik döneminde tüketilen balık yağı anne ve bebek sağlığı açısından çok önemlidir. Tüketilen balık yağı kişide kan basıncının düzene girmesine yardımcı olur, sinir sisteminin düzenli çalışması ve kan pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olur. Ancak kişilerin bu vitamini az tüketmeleri ya da hiç tüketmemeleri halinde bağışıklık sisteminde direnç düşüklüğü yaşanır ve buna bağlı olarak kişinin vücudunda bazı hastalıklar meydana gelebilir. Düzenli olarak tüketilen omega3 ise kişide kalp hastalıkları ve bunun gibi birçok hastalığın önlenmesinde büyük rol oynar.

Hamile kadınlar omega3 vitaminine çok fazla ihtiyaç duyarlar. Çünkü anne karnında gelişmekte olan bebeğin göz ve beyin fonksiyonlarının düzenli çalışması için bu vitamin önemlidir. Ancak anne adayları beslenme düzeninin kötü olmasından ve alışılmış olan beslenme düzeninin değiştirilememesine bağlı olarak yiyeceklerle beraber bu vitamini ya az tüketir ya da hiç tüketmez. Ayrıca tüketilen balık yağı ile birlikte anne adayının erken doğum yapma ihtimali neredeyse yarıya iner. Bunun yanında annenin Omega3 eksikliği yaşaması hamilelik dönemi ve sonrasında psikolojik sorunlar yaşamasına neden olan bir durumdur.