Hamilelikte Bel Ağrısından Kurtulmak

Hamilelikte Bel Ağrısından Kurtulmak

Hamilelik döneminde anne adayının fiziksel ve psikolojik anlamda büyük değişiklikler yaşaması bazı rahatsızlıklara yol açar. Bu dönemde en sık karşılaşılan sorunların başında bel ağrıları gelir. Gebelikle bel ağrılarının temel sebebi, eklem aralarında açılma olmasıdır. Bu eklemlerin etrafındaki bağlarda esneklikler giderek artar bel ağrılarını sebebiyet verir. Bunun dışında anne adayının kilo alması, stres ve karnın irileşmesi gibi etkenler bel ağrılarına yol açabilir.

Bel Ağrıları Ne Zaman Başlar?

Gebelik döneminin özellikle 4. ve 6. aylarında yoğun bir bel ağrısı şikayeti bulunur. Bu ağrının nedeni ise, bahsedilen eklem açılmalarının bu aylarda meydana gelmesidir. Aynı zamanda anne adayının en fazla kilo aldığı ve karnın irileşmeye başladığı dönemler budur.

Bu bel ağrıları özellikle hamileliğin son ayında daha da şiddetlenebilir. Bununla birlikte bazı anne adaylarında hamileliğin ilk aylarında da hafif dereceli bel ağrıları olabilir.

Gebelere Bel Ağrısı İçin Öneriler

Anne adayının bel ağrılarının önüne geçebilmesi için öncelikle fit bir yapıda olması gerekir. Bu dönemde yediğiniz içtiğiniz besinlere özellikle dikkat ederek aşırı kilo almamaya dikkat edin. Bununla birlikte hafif tempolu sporlar yaparak da fit kalabilir ve bel ağrılarının önüne geçebilirsiniz. Bakıldığı zaman aşırı hareketsiz anne adaylarında bel ağrıları daha şiddetli hissedilir.

Bu dönemde mutlaka belinizi aşırı zorlayacak tüm eylemlerden kaçının ve oturuş pozisyonunuza çok dikkat edin. Bel ağrılarınızın çok yoğun olduğu anlarda, bel bölgenize 20 dakikayı geçmeyecek şekilde soğuk ve sıcak uygulama yapabilirsiniz.