Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Anne adayı hamilelik sürecinde gereken vitamin, mineral ve kalsiyumu yeteri kadar almalıdır. Annenin gereken beslenmeyi sağlaması bebeğin ilerde, kalp ve damar hastalıklarına yakalanmasını önleyecektir. Ayrıca anne karnında oluşan bebeğin beyninin üçte ikisinin de iyi bir şekilde gelişmesi gerekmektedir. İleride bebeği etkileyecek hastalıklar dolaylı yoldan anneyi de etkileyeceğinden, anne hamilelik döneminde vücudunun ve bebeğinin besin gereksinimini tam olarak sağlamalıdır.

 

Gebelikte vücudun alması gereken kalori de fazlalaştığından, kiloda artış görülmektedir. Anneler kilo artışı yaşamamak için bazen öğün atlamaktadır. Ancak tam tersine, hamilelikte beslenme düzenli ve sağlıklı olduğu takdirde, anne sadece gebelikte alması geren kiloyu alacaktır.

Hamilelikte Hangi Besinler Tercih Edilmeli?

Hamile anne adayı, her gün gerekli miktarda mutlaka meyve, sebze, et, süt ve tahıllardan tüketmelidir. Et grubundan ve protein kaynağı besinlerden haftada 2 gün mutlaka tüketmelidir. Haftanın 2 günü kuru baklagil, 2 gün tavuk, 2 gün balık şeklinde bir program ayarlanabilir. Hamilelikte beslenme, insan yaşamının sağlıklı bir şekilde ilerlemesi açısından en önemli dönemdir.

 

Toplumda gebe anne adayı için çok söylenen 2 kişilik yemek yeme olayının tam tersine sağlıklı, dengeli ve tam beslenme sağlanmalıdır. Kilo vermek açısından kalori kısıtlaması yapan anneler, bunun bebeklerinin beyin ve vücut gelişimini ciddi oranda etkilediğini unutmamalıdırlar. Düşük kalorili beslenmek, gebelikte düşük oranlarını ve anne karnındaki bebek ölümlerine yol açmaktadır.

 

Bebeğin Beyin Gelişimi İçin Tercih Edilecek Besinler Nelerdir?

Temel besin grupları olarak bilinen; et, süt, tahıl ve balık tercih edilmelidir. Haftanın belirli günlerinde düzenli olarak tüketildiği takdirde bebeğin beyin gelişimi belli oranda gelişecektir. Tüketeceğiniz sebze ve meyveleri sirkeli suda bekleterek bebeği zararlı mikroplardan arındırabilirsiniz.

 

Gebelikte beslenme döneminde yemeklerde az tuz kullanılmalı, kullanılan tuz da iyot tuzu olmalıdır. Hazır gıdalardan, paketlenmiş ürünlerden ve katkı maddesi içeren ürünlerden uzak durmak bebeğinizin sağlığını iyi yönde etkileyecektir. Ayrıca sigara dumanında bulunan ortalama 15 ölümcül zehir, soluduğunuz takdirde bebeğinizin beyin gelişimini etkileyecektir, bu sebeple hamile anne adayı sigara içilen ortamlardan da uzak durmalıdır. İçeriğinde kafein ve vücuda zararlı birkaç madde bulunan kahve ve çay tüketimi de hamilelikte sınırlandırılmalıdır.