Anne & Bebek

Hamilelikte Diş Sağlığı Konusunda Yanlış Bilinenler

Hamilelik döneminde vücutta birçok değişim olur. Artan enerji ihtiyacıyla birlikte gıda tüketme miktarı da artış göstermektedir. Diş çürüklerinin artış göstermesinin sebebinin hamilelik olduğu düşüncesi hamilelikte diş sağlığı konusunda yanlış bilinenler arasındadır. Hamilelikte diş çürümelerinin artmasının sebebi enerji ihtiyacını karşılamak için tüketilen karbonhidrat miktarındaki artış olabilir.

Hamilelikte Diş Eti İltihabı Neden Olmaktadır?

Hamilelikte plasentanın yüksek oranda östrojen ve progesteron üretmesinden kaynaklı hormonal değişimler olmaktadır. Bu değişimler ağız içindeki dokuları etkileyebilmektedir. Bundan sebep; hamilelik döneminde diş eti iltihapları ve hamilelik tümörleri gelişebilmektedir. Hamilelik döneminde oluşan diş eti iltihabı oldukça yaygın gelişen bir sorundur. Diş etlerinde kırmızılık oluşması, gözle görülür ve hissedilir şekilde şişlik, büyümeler ve kanamalar başlıca görülen belirtileridir. Diğer diş eti iltihaplarına histolojik açıdan benzemesine rağmen nedenleri farklılık göstermektedir.

Hamilelikte Tümör Neden Olmaktadır?

Hamilelik tümörleri hamile kadınların %0, 2 ile %9. 7’siınde görülür. Klinik ve histolojik bakımdan diğer diş eti büyümelerinden kolayca ayırt edilemezler. Genellikle 4.  aydan sonra görülür. Çok kolay kanayıp büyürler. Renkleri ise açık kırmızıdan koyu kırmızıya kadar farklı tonlarda görülmektedir. Çoğunlukla iltihaplı bölgede görülür. Hamilelik tümörleri doğum gerçekleştikten sonra bir iki ay içerisinde kendiliğinden geçerler. Eğer iyileşme olmazsa cerrahi müdahale gerekebilir.

Kusmaların Diş Sağlığına Etkileri Nelerdir?

Her hamilelik döneminde diş kaybı kaçınılmazdır düşüncesi halk arasında yaygındır lakin bu durum tamamen ağız bakımı eksikliğinden kaynaklı olup bilimsel bir açıklaması kesinlikle yoktur. Mide bulantıları ve kusmalar hamileliklerin %70’i civarında görülmektedir. Genellikle 4 ile 8.  haftalar arasında başlar ve 14 ile 16.  haftalara kadar sürebilir. Sürekli seyir eden kusmalar sağlığı olumsuz yönde etkileyebilmektedir ve annelerin dişlerindeki mine tabakalarının aşınmasına neden olmaktadır. Hamilelik döneminde annenin vücudundaki kalsiyum miktarlarında herhangi bir değişiklik olmaz. Hamilelikte alınan A ve D vitaminleri çocuğun diş minesinin oluşum aşamalarını doğrudan etkilemektedir