Hamilelikte Eğilmek, Gebelikte Eğilme Süreci

Hamilelikte Eğilmek

Hamilelik dikkat kavramının hat safhada olması gereken dönemi tanımlamaya yöneliktir. Hamilelik her bayanın hayatı boyunca yaşamak istediği dönem olarak geçmektedir. Bu dönemde gerek anne gerekse bebek sağlık açısından dikkat edeceği dönemdir. Bu aşamada yemek, içmek ve hareket gibi birçok unsur etken olmaktadır.

Hamilelikte Nelere Dikkat Etmelidir?

Hamilelik zamanında anne adaylarının özellikle dikkat etmesi gereken noktaların başında, beslenme gelmektedir. Bunun dışında anne adayının gün içerisinde yapacağı egzersizler ve düzenli kilo alımı oldukça önemlidir. Doktor kontrolü dışında alınan ilaçların yan etkisi bebeğe zarar verme ihtimali olmasından dolayı da tüketilmemelidir.

Ayrıca alkol, sigara kullanımından uzak durulmalı, mümkünse aynı ortamı bile paylaşılmamalıdır. Kılık kıyafet konusunda da sıkmayan, bol kesim kıyafetler hem bebek hem de anne adayı için daha tercih edilen noktalar olmalıdır. Bunlar dışında evde evcil hayvan beslemek, çay kahve gibi kafeinli içeceklerden ve röntgen gibi ışınlardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Gebelikte Eğilme Süreci

Her bayanın hamilelik sürecinde tedirgin olarak yaptığı eğilmek işlemi aslında düşünüldüğü kadar riskli durum değildir. Sadece anne adayının eğilirken ani hareket yapmaması ve dikkat etmesi bebek için önemlidir. Bebeğin özellikle son dönemlerde gelişim tamamlaması ve normalden büyük olması vücudun denge merkezinin değişmesi, denge kaybına ve düşmeye sebep olabilmektedir. Tam tersine aşağıdan kalkarken de karın bölgesini zorlamamaya özen gösterilmelidir. Yani hamilelik sürecinde bilinçli olarak gerçekleştirilen eğilme işleminin herhangi etkisi bulunmamaktadır.