Hamilelikte Gebelikte Beslenme

Hamilelik Nedir? Hamilelik; kadın üreme hücresi olan yumurtanın erkek üreme hücresi olan sperm ile birleşerek döllenmesi ve rahime yerleşmesinden itibaren doğum olana kadar geçen 40 haftalık süreyi ifade eder.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik belirtileri arasında en önemli bulgu adet gecikmesidir. Fakat âdeti geciken her kadın hamile olmayabilir. Kişinin yaşamındaki değişiklikler, stres yahut başka hastalıklar adet gecikmesine neden olabilir. Bunun yanında sürekli yorgunluk hissi, idrar ile ilgili birtakım sıkıntılar(kaçırma, tuvalete çıktığında tümünü boşaltamama), mide ağrıları, bulantıları ve kusma, vajinal bölgede renk değişikliği ve göğüslerde meydana gelen değişimler hamileliğin belirtileri olabilir.

Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Hamilelik testi evde kişinin kendisi tarafından yapılabileceği gibi kliniklerde de yapılabilir. Hamilelik testinde temel mantık idrarda hamilelik hormonunun olup olmadığının tespit edilmesidir. hCG yani hamilelik hormonu adından da anlaşıldığı gibi yalnızca hamile kadınlarda bulunan hormondur. Evde kendileri hamilelik testi yapmak isteyen kadınlar bu testleri eczanelerde temin edebilirler. Test konusunda birçok firma üretim yapar fakat aralarında pek bir fark yoktur. Yine de tam manasıyla emin olmak isteyen kişiler birkaç farklı firmanın hamilelik testini alarak deneyebilir. Uzmanlar hamilelik testlerinin kullanım zamanlarına da dikkat edilmesi gerektiğini ifade etmekte. Bu hususta kadınların hamilelik testini adet gecikmesinden en az bir gün sonra yapmasının daha doğru sonuçlar vereceği belirtilmekte. Testin satın alındığı kutuda yer alan talimatlar uygulanarak gebelik testi doğru bir şekilde yapılabilir. Testin son kullanma tarihine de dikkat edilmesi gerekir. Test sonucunda ekranda tek çizgi varsa kişi hamile değildir eğer iki çizgi var ise hamiledir. Ekranda çizgi çıkmaması durumunda ise yeni bir test alınarak tekrar edilmelidir.

Hamilelikte Gebelikte Beslenme

Hamilelik testi olumlu sonuçlandıktan sonra hemen her kadının “hamilelikte gebelikte nasıl beslenmeli” sorusuna aklını kurcalamıştır. Öncelikle gebeliğin 12.haftasına kadar hamile kadınların hormonları normalden oldukça fazla salgılanmaktadır. Bu durumda mide bulantısı ve kusma hissini, kokuya karşı hassasiyeti meydana getirir. Bu nedenle hamile kadınlara ilk üç ay az ve sık öğün tüketimi önerilir. 3.aydan sonra ise beslenme alışkanlığı kesinlikle aksatılmamalıdır yoksa bebek açısından istenmeyen durumlar meydana gelir. Taze sebze ve meyve tüketimine önem verilmeli; alkol, sigara, uyuşturucu gibi maddelerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Protein içeren besinlerin tüketimine öğünlerde sıkça yer verilmelidir. Haftada bir balık yahut kırmızı et yenmesi bebeğin ve annenin sağlığı açısından olumlu olacaktır.