Hamilelikte Gebelikte Diş Ağrısı

Gebelik esnasında anne adayları dişlerinden kalsiyum kaybı ve bir dişini kaybedeceğine inanıyor. Ancak gebelik sırasında ağız sağlığında bazı faktörlerin oluştuğu doğrudur. En önemli faktörler arasında östrojen ve progesteron hormonlarında artış olup, dişler üzerinde plak oluşmasını sağlıyor. Eğer diş üzerinde meydana gelen plak oluşumu uzaklaştırılmazsa diş eti iltihabına neden oluyor. Diş eti kırmızı, hassas ve kanamaya meyillidir. Hamile kadınların 3 aylık dönemlerinde diş ağrısı çoğunluğunu farklı yönde etkiliyor. Hamilelikte Gebelikte Diş Ağrısı aynı zamanda hamilelik tümörü gelişme riski vardır. Hamile kadınlar ağız bakımına çok önem vermeli, eğer diş ağrısı rahatsızlık veriyorsa diş hekimine başvurması gerekiyor.

Hamilelikte Diş Sorununa Nasıl Çözüm Bulunur?

Diş eti iltihabı oluşmaması için bakım ve dişlerin temizlenmesi ile önlenebilir. Her gün iki kere, her öğün arasından sonra dişlerin fırçalanması gereklidir. Dişlerde diş ipi ile temizlik işlemi aksatılmadan yapılmalıdır. Diş hekimine daha sıklıkla gidilmesi oluşabilecek plak kontrolünü sağlayarak iltihap oluşumunu önlemeye yardımcı oluyor

Gebelik Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herhangi bir diş tedavisi için en uygun zaman 3 ve 6. aylar arasıdır. Ağrının şiddetine bağlı olarak acil durumlarda tedavi işlemi hamileliğin herhangi bir döneminde yapılabilir. Doğum uzmanı kontrolünde ilaç ve anestezi verilmesi gereken durumlarda takip edilerek yapılması gerekiyor. Ertelenmesi mümkün olan işlemler doğumdan sonraya bırakılmalıdır.

Gebelikte Diş Ağrısı İçin Öneriler

Hamilelikte diş ağrısı yaşayan anne adayları çoğunlukla ilaç kullanmamayı tercih ediyor. Bu nedenle bazı doğal tarifler ile gebe bayanların diş ağrılarını dindirmeye yarayan çözüm yolları mevcuttur. İlaç kullanmayan hamile bayanlar, 1 diş sarımsak ve 1 çay bardağı sirkeyi 5 dakika kaynattıktan sonra gargara olarak ağızlarında çalkalayabilir. Aynı zamanda sarımsak ve sirkenin hiçbir yan etkisi bulunmuyor. Yutmamak şartı ile sarımsak ve sirke gargarası yapılabilir. Hamile bayanlar, ağrıyan dişlerinin üzerine karanfil tohumu koyarak da ağrılarını dindirebilir.