Hamilelikte Gebelikte Grip ve Tedavi Yöntemleri

Grip aslında çok tehlikesi olmayan basit bir hastalıktır fakat hamileyken yakalanılan grip için aynı şey söylenemez. Çünkü grip yüksek ateş yapan bir hastalıktır, iştah kaybı ve halsizlik yaratır. Hamilelikte yaşanan grip hastalığı ise annenin beslenmesini etkilediği için bebeği olumsuz etkileyebilir, baş ağrısı ve ateş annede yorgunluk ve halsizlik yapabilir. Oluşan rahatsızlıklar dolayısıyla ilaç alınması gerekebilir fakat hamilelikte ilaç alınması tehlikelidir. Peki, Hamilelikte Gebelikte Grip ve Tedavi Yöntemleri nelerdir?

Grip Bebeği Etkiler mi?

Hamilelikte en önemli şey anne adayının beslenmesidir. Grip ile birlikte iştah kaybı ve beslenme yetersizliği oluşur, yeterli beslenme olmayınca bebeğin gelişimi olumsuz etkilenir. Yüksek ateş de yine bebek için zararlıdır. Hamilelikte grip olmamak için anne adayları önlem almalıdır, aksi takdirde gribin yol açtığı semptomlar nedeniyle bebek kaybına kadar yol açabilecek sonuçlar doğabilir. Grip daha da ileriye gidebilir ve zatürreyi tetikleyebilir. Hamileler gribe yakalanmamak için grip aşısı yaptırabilirler, doktorlarına danışarak grip aşısı olabilirler.

Gebelikte Grip Tedavisi

Gebelikte gripten korunmak için yollar olduğu gibi kaçınılmaz bir şekilde yakalandıysanız gebelikte grip ve tedavi yöntemleri nelerdir öğrenmek gerekir.

Anne adayı grip olduysa bol bol yatmalı ve istirahat etmelidir. Ateşin yükselmemesi için vücut sıcaklığı kontrol altında tutulmalı ve dikkatli giyinmelidir. Terli terli soğuk yerlerde durmamaya özen göstermelidir. Beslenme anne adayı için ve gribi atlatabilmek için çok önemlidir, beslenmeye dikkat etmek gerekir. Sebze ve meyve tüketimine önem vermeli ve bolca meyve ve sebze tüketmelidir. Uyku düzeni ve vücudun dinlenmesi için önemli bir yere sahiptir, mümkün olduğunca düzenli uyku uyumalı ve denge korunmalıdır.

Gripte burun tıkanıklığı yaşanır, burunu açmak için yarım litre suyun içine bir tatlı kaşığı tuz atarak çözünmesini sağlayın ve burnunuza çekerek burun tıkanıklığını giderin. Öksürük için ılık ballı süt içebilirsiniz. Bitki çayları ile boğazınızı yumuşatabilirsiniz, C vitamini tüketmelisiniz, oda sıcaklığını belli düzeyde tutmalısınız.