Anne & Bebek

Hamilelikte Gebelikte Kalp Çarpıntısı

Hamilelikte gebelikte kalp çarpıntısı, düzensiz şekilde bir kalp atışı hissi verir. Bu durum, panik ve nefes darlığı durumları meydana getirir. Bazı çarpıntılar; aslında, gebelik esnasında son derece normaldir. Fakat anne adayları için, korkulması ya da telaşlandırması da kaçınılmaz bir durumdur. Çoğu hamile bayan, bu sorunlarla karşılaşır.

Hamilelikte Kalp Çarpıntısına Sebep Olan Nedenler

Hamilelikte kalp çarpıntısı, çok fazla karşılaşılan bir meseledir. Çarpıntılar için, herhangi bir sebep gerekmez. Özellikle egzersiz yapılırken, stres altında kalındığında, üzüntülü ya da kaygılı zamanlarda; çarpıntı olduğunda, nefessiz kalma hissi yaşanır. Fakat bu tarz hisler, kısa sürede ortadan yok olurlar.

Progesteron Hormonunun Etkisi

Progesteron hormonu, hamile bayanlarda artış gösterir. Bu hormonun, çeşitli fiziksel ve duygusal değişimler sağladığı bilinir. Progesteron hormonunun diğer bir etkisi de, kalp atış gücünü ve hızını arttırmaktır. Artan kalp atış hızının, hatalı bazı kalp atışları sağlaması olasıdır.

Artan Kan Miktarı Oranı

Hamile bayanlar, normal zamandan daha fazla kana sahiplerdir. Bunun sebebi; kanın hem fetüsü, hem de anneyi besliyor olmasıdır. Annenin kalbi; daha fazla kanı vücuda dağıtmak için; hamilelik öncesine göre, daha çok çalışır. Bu da, çarpıntı yapan bir sebeptir.

Değişen Duygu Halleri

Kaygı, sinirsel gerginlik, korku, fiziksel uğraşlar ya da şok durumları, hamileler için çarpıntı yaratma sebepleridir. Çarpıntı sebepleri arasında; stres kaynaklı bir durum söz konusu olursa, ortamdan uzaklaşmak gerekir. Hamile bir bayan, bu durumdan rahatlamaya çalışarak uzaklaşır. Derin nefes almak, yoga yapmak ya da masaj tercih etmek mantıklı bir çözümdür.

Kafeinli Ürünler Tüketmek

Bol kafein tüketimi, hamilelikte çarpıntı yaratır. Kafein; çikolatalı ürünlerde, gazlı içeceklerde ve kahve ürünlerinde bulunur. Kafeinin çarpıntı yapması durumunda, kafeini azaltmak ya da hiç tüketmemek doğru bir tavır olur.