Hamilelikte Gebelikte Karın ve Kasık Ağrısı

Hamileliğin ilk günlerinde ve ilerleyen aylarda, doğuma yakın haftalarda farklı nedenlerle çeşitli sancıları anne adayı zaman zaman karın ve kasık ağrısı olarak hissedebilir. Bu ağrıların farklı sebepleri olabilir, bunlardan bazıları önemsiz olarak nitelendirilir ve tedavi gerektirmezken bazıları ise önemlidir ve tedavi hatta bazı durumlarda belirttiği risklere göre hastaneye yatış bile gerektirebilir. Hamileliğin henüz ilk günlerinde hatta anne adayının adetin geciktiğinin fark ettiği ilk günlerde karın ve kasık bölgelerinde ince sızı şeklinde rahatsızlık hissi genellikle birçok anne adayı tarafından hissedilebilir. Hamilelikte gebelikte karın ve kasık ağrısı olabilecek rahatsızlıklardandır.

Karın ve Kasık Ağrılarının Başladığı Dönemler ve Nedenleri

Gebeliğin 3. ve 4. aylarından anne adaylarının özellikle kasık bölgelerinde bıçak saplar gibi hissedilen keskin bir ağrı olabilir. Bu ağrının sebebi hareket etmekle, aniden ayağa kalkmakla yada aşırı stres halinde bu ağrı şiddetlenebilir. Bu tür ağrının sebebi rahmin büyümesine bağlı olarak rahim etrafındaki bağların gerilmesidir. Rahmin büyümesine bağlı olarak gelişen bu round ligament ağrısı hastanın genellikle sağ tarafında olur fakat her iki tarafta da olabilir.

Kabızlık şişkinlik ve gaz gibi karında olan durumlarda rahatsızlık ve ağrı şikayetlerine sebep olabilir Gebeliğin son aylarına yaklaşırken Braxton-Hicks kontraksiyonları olarak adlandırılan yalancı doğum ağrıları da karın ağrısı ve kasık bölgesinde hissedilen ağrılardan olabilir. Bu kasılmalar düzensiz ve hafif şiddette olur.Kısa süreli dinlenmelerle geçer ve gerçek doğum sancılarından bu şekilde ayrılır. Eğer bu tür yalancı doğum ağrıları sık ve şiddetli geliyorsa ve uzun süre geçmiyorsa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız, gerçek doğum sancısı yada erken doğum belirtisi olabilir.

Hamilelikte Kanamalar

Hamileliğin hangi döneminde olursa olsun ağrıyla birlikte gelen yada beklenmedik bir durumda ortaya çıkan her tür vajinal kanama mutlaka ve zaman kaybetmeden doktora başvurmalısınız.