Hamilelikte Gebelikte Kilo Alma

Hamilelik 9 ay 10 günlük zorlu bir süreçtir. Bu dönemde anne adayı hamile kaldığını öğrendiği andan itibaren birçok problemle karşı karşıya gelebilir. Hamilelikte karşılaşılan bu zorluklardan bir tanesi de kilo alımıdır. Anne adayları hamilelikte gebelikte kilo alma konusundaki sıkıntılarını düzenli ve dengeli beslenerek çözebilir.

Aşırı Kilo Hamileliği Zora Sokar

Hamilelik döneminde anne adayları 14 kiloya kadar alabilirler. Ama hamile kalmadan önce de kilolu olan anne adayları için 14 kilo almak hem kendi hem bebeği için tehlikeli olabilir. Aşırı kilo almak hamilelikle geçirilen sürenin zorlaşmasına, doğum sürecinde sıkıntılar oluşmasına neden olabilir. Hamilelikte hiç kilo almayan anne adayları da vardır. 30 kilo kadar alan anne adayları da vardır. Kilo alımı annenin gebelik öncesi kilo durumu, sağlık durumu ve anne karnındaki bebeğin gelişimiyle alakalı olarak artar.

Doktor Denetiminde Kilo Alımı

Gebelikte kilo alımı doktorlar tarafından kontrol altında tutulur. Anne adayı ilk 3 ayda bulantı, kusma, iştahsızlık gibi şikâyetler sebebiyle kilo almaz. Hatta bu dönemde birkaç kilo verilebilir. Hamilelik boyunca annenin aldığı kiloların hepsine anne adayı sahip değildir. Doğuma ulaştığında genellikle bebek 3400gram alır. 12 kilo alan bir anne adayının kilolarının 800 gramı amnios sıvısı, uterus 900gram,plasenta 600 gram, kan hacmi artışı 1450gram,vücuttaki yağ depoları 3500 gram ve dokular arası sıvı artışı da 1450 gram olarak hesaplanır. Doğum bittikten sonra anne adayı sayılan bu değerlerdeki kiloları hemen kaybeder.

Anne adayları için hamilelik boyunca sağlıklı ve düzenli beslenmek kilo alımının dengeli olması için önemlidir. Sık ve az yiyerek gerekli besin gruplarını alarak bebeğin gelişimini olumlu yönde etkiler. Anne adayları uzun süre aç kalmamaya özen göstermelidirler. Çünkü aç kalan insan doyumsuz olacaktır. Bu yüzden yemek yerken de ne kadar yediğinin bir önemi olamayacak ve sürekli yiyecektir. Hamilelik döneminde kiloyu dengede tutmak için hamilelik boyunca bir liste yapılabilir.