Anne & BebekKadınca Sağlık

Hamilelikte Gebelikte Migren

Hamilelikte Gebelikte Migren üreme çağında olan kadınların yarısından fazlasına görülen ve yaşam kalitesini olumsuz olarak etkileyen ciddi bir rahatsızlıktır. Migren ağrısı dayanılmayacak kadar şiddetli olur ve bu ağrılar hamilelik dönemimde ortaya çıktığı zaman anne adayının ilaç kullanamamasından dolayı daha da dayanılmaz bir hale gelir. Bir çok kadın migrenden kaynaklı ağrılardan dolayı hamile kalmayı istemeyebilir. Ancak hamilelik döneminde hormonlara bağlı olarak migren ağrıları ortadan kalkabilir. Baz kişilerde migren aynı seyirde devam edebileceği migren sorunu olmayan kadınlarda ise migren atakları ortaya çıkma ihtimali de olabilir.

Hamilelikte Baş Ağrıları Neden Olur?

Hamilelikte gebelikte migren ağrıları çok nadirde olsa ortaya çıkabilir. Ancak baş ağrıları otuz dokuzuncu haftadan sonra ortaya çıkarsa bu durum mutlaka önemsenmelidir. Çünkü bu baş ağrıları, hamilelik zehirlenmesi olabilir. Hamilelik zehirlenmesi yaşayan kişilerde enseden gelen bir baş ağrısı oluşur. Hamilelikte sürekli devam eden ve nedeni bilinmeyen baş ağrılarının arkasında mutlaka hamilelik zehirlenmesi göz önünde bulundurulmalıdır. Hamilelik zehirlenmesi baş ağrısı dışında başka bir belirti göstermeyebilir. Eğer devam eden ve geçmeyen bir ağrısı ve kaburga altında gerginlik hissediliyorsa mutlaka bir doktora başvurulması gerekir.t

Hamilelikte Migren Tedavisi

Hamile kadınlar ilaç kullanamayacakları için hamilelik döneminde migren tedavisi için en ideal tedavi yöntemi otonom sinir sistemine direk etki eden ve ağrıların giderilmesine yardımcı olan nöral terapidir. Cilde uygulanacak olan küçük iğneler sayesinde genel bir rahatlık sağlar. Az miktarda ilaç kullanıldığı için bebekte etkilenmeye neden olmaz. Hamilelik boyunca migren ağrıları devam eden anne adayında öncelikle ö-nöral tedavi uygulanacak bölge seçilir ve bu bölgeye nöral terapi uygulanarak anne adayı migren ağrılarından kurtulur. Tedavinin devamı ise doğumdan sonraya bırakılır. Anne adayının hamileliği planlamadan önce migren tedavisine başlaması hamilelik döneminin rahat geçmesi için oldukça önemlidir.