Anne & Bebek

Hamilelikte Gebelikte Yapılması Gerekenler

Hamilelik dönemi son derece riskli bir dönemdir. Sağlıklı bir bayan için bile bu dönemde önemli riskler bulunuyor. Bu nedenle de hamilelikte dikkat edilmesi gereken önemli detaylar var. Özellikle de risk taşıyan hanımların hamilelikte gebelikte yapılması gerekenler konusunda son derece dikkatli davranması gerekiyor. Hamilelik döneminin başladığı ilk günden bu yana her konuya özen göstermeli ve kendinizi 9 aylık zorlu bir sürece hazırlamalısınız.

Beslenme Çok Önemli

Beslenmeniz hamilelikte oldukça önemli. Bu dönemde her şeyden çok fazla yemek yerine bebeğe faydalı olacak ve zihinsel aynı zamanda bedensel gelişimine yardımcı olacak şekilde beslenmeniz gerekiyor. Beslenme şekli hamilelik döneminde son derece önemlidir. Aşırı kilo almadan normal kiloda bir bebek dünyaya getirmek için beslenme programınızı doktorunuz ile düzenlemeniz gerekiyor.

Doktor Kontrollerini İhmal Etmeyin

Bu dönemde belirli periyotlarda doktor kontrollerini mutlaka yaptırmanız gerekiyor. Doktorun önerdiği tüm ek gıdaların alınması gerekiyor. Belirli aralıklarla yaptıracağınız kontroller sayesinde hamileliğinizi daha dikkatli bir şekilde takip edebilir ve sorunlardan önceden haberdar olabilirsiniz.

Test Yaptırmayı İhmal Etmeyin

Hamilelik döneminde test yaptırmayı ihmal etmemeniz gerekiyor. Kan sayımı, THS, torch tayini, seroloji, idrar tahlili testlerin yapılması gerekiyor. Bu testler sayesinde bebek gelişimini de daha sağlıklı bir şekilde takip edebiliyorsunuz.

Stresten Uzak Durun

Hamile hanımların baş etmesi gereken en önemli konu strestir. Stresten uzak durmak bu dönemi son derece sakin geçirmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda bebeğin de anne karnında daha huzurlu olmasını ve doğum sonrasında sizi fazla yormamasını sağlayacaktır.

Dinlenmeye Özen Gösterin

Sorunlu hamilelik geçiren hanımların dinlenmesi gerekiyor. Yatak istirahati bebeğin ve anne adayının sağlığı için son derece önemli. Hamilelik döneminde bel ağrısı olan kadınların bu dönemi olabildiğince dinlenerek geçirmesi ve gerekirse sürekli olarak doktor gözetiminde olması gerekiyor.