Anne & BebekKadınca SağlıkSağlık

Hamilelikte Grip ve Grip Tedavisi

Kış aylarında sıkça görülen bu hastalık, genç yaşlı kadın erkek fark etmeksizin insan hayatını oldukça olumsuz etkiliyor. Gebelik sürecinde olan kadınlar da bebeğin sağlığı açısından endişeler artıyor.

Hamilelik döneminde kalbin pompaladığı kan miktarı, oksijen üretim – tüketim oranı, kalbin ritmik hızı değişiyor ve bağışıklık sistemi baskılanıyor bu nedenlerle, hamilelerde grip normale göre daha ağır seyrediyor ve uzun sürüyor.

Hamilelerde grip virüsü 1-4 gün arası kuluçka dönemi olan insandan insana yakın temas ile bulaşan bir hastalık ve normal şartlarda bebeğe geçmesi beklenen ve bebeğin sağlığını tehdit edecek olan bir hastalık değil. Ancak gribin ağır seyrettiği vakalarda anne adayındaki ateş 39 dereceyi geçerse bebek bundan olumsuz etkilenebiliyor. Hatta anne adayı hamileliğinin 37 / 42. haftalarındaki süreç içerisindeyse doğum sancılarının başlamasını bile tetikleyebiliyor. Tüm hekimlerin ortak düşüncesi grip tedavisinden çok hastalığa yakalanmamaya özen gösterilmesidir. Bu nedenle öncelikle gündelik hayatta kolayca uygulanabilecek gripten korunma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

 

Hamileler İçin En Etkin Gripten Korunma Yöntemleri

  • Elleri sık sık yıkamak
  • Yeterli sıvı tüketmek
  • İyice havalandırılmış, uygun sıcaklıktaki odalarda bulunmak
  • Salgın dönemlerinde kapalı ve kalabalık ortamlarda bulunmamak
  • Evinizde bulunan hasta kişilerden mümkün olduğunca uzak durmak
  • Dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermek
  • Grip aşısı olmak (gebelerin ve emzirenlerin yaptırmasında bir sakınca görülmemektedir.)
  • Düzenli ve yeterli uyku
  • Mevsime uygun kıyafet seçimi

 

Hamileler İçin En Uygun Grip Tedavi Yöntemleri

Sevgili anne adayları her ne kadar kendilerini ve bebeklerini özenle korumaya çalışsalar dahi birçok etken nedeniyle bazen grip hastalığına yakalanmaları kaçınılmaz olabiliyor. Bu durumda en etkin hamilelikte grip tedavisi yöntemi yatak istirahatidir. Geniz akıntısının rahatsızlığını en aza indirmek için yüksek yastıkla yatmak uygun olacaktır. Burun tıkanıklığı için tuzlu su ya da okyanus suyu kullanılabilir. Eğer halsizlik oluşmuş ve enerji ihtiyacı var ise karbonhidrat ağırlıklı beslenilmesinde fayda olacaktır. Bulunulan odanın nem dengesi mutlaka sağlanmalıdır. Banyo yapmak ve banyo buharını teneffüs etmek rahatlatıcı olacaktır.

Fakat anne adayı yüksek ateşle birlikte ağır seyreden bir grip yaşıyorsa mutlaka acilen doktora başvurmalıdır.