Anne & Bebek

Hamilelikte Güzellik Ürünlerinin Zararı Var mıdır?

Hamilelik anne adaylarının en hassas dönemlerinden biridir. Bu hassaslık elbetteki bebeğe de yansır. Hamilelik dönemlerinde çok dikkatli olmak gerekir. Anne ile bebek arasında hem duygusal hem de kuvvetli bir fiziksel bağ vardır. Bebek ile anne arasında çok kuvvetli bir bağ olduğu için anneye zarar gelmesi bebeğe de zarar gelmesi demektir. Hamilelik dönemlerinde belli başlı ürünlerden uzak durmakta fayda vardır. Bunlardan biri de güzellik ürünleridir. Anne adayları hamilelikte güzellik ürünlerinin zararı var mıdır? sorusunu sıkça sorarlar. Bu sorunun cevabı maalesef olumsuzdur. Hamilelik döneminde güzellik ürünlerini kullanmak bebek açısından zararlı olabilir. Ancak bu bütün ürünler için geçerli bir kural değildir. Anne adayı kullanmak istediği ürünü seçmede dikkatli olmalıdır.

Hamilelik Döneminde Güzellik Ürünlerinin Ne Gibi Zararları Vardır?

Güzellik ürünlerinde bulunan kimyasal maddeler kullanıldığında direkt olarak annenin cildine temas eder. Bu kimyasal maddeleri barındıran güzellik ürünlerinin bazıları ise solunum yolu ile de vücuda girebilir. Annenin vücuduna giren kimyasal maddeler doğal olarak bebeğinde vücuduna girmiş olur. Bu maddeler bebeğin anne karnındaki gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu olumsuz etkiler anne karnında iken belli olmasa bile bebeğin doğduktan sonraki fiziksel durumu kimyasal maddelerin zararı olup olmadığını ortaya koyar.

Her Güzellik Ürünü Tehlikeli Midir?

Hayır, her güzellik ürünü tehlikeli değildir. Güvenilmeyen ürünler ile birlikte içeriği bilinmeyen her çeşit güzellik ürünü tehlike barındırır. Ancak güvenilir markalar ve içeriği bilinen ürünler anne tarafından iyice incelenip araştırıldıktan sonra kullanılabilir. Bu konuda emin olmayan anne adayları doktorlarına başvurup tavsiye alabilirler.

Hangi Ürünler Tehlike Arz Eder?

En çok tehlike arz eden ürünler saç boyalarıdır. Hamilelik süresi boyunca saç boyası ürünlerini kullanmamakta fayda vardır. Güvenilir olan şampuan, deodorant, nemlendirici gibi ürünlerin anne adaylarına bir zararı yoktur.