Hamilelikte Kanama Nedenleri?

Hamile kadınların en çok başına gelen problemlerden biride kanamalardır. Gebeliğin ilk 3 ayında meydana gelen kanamalar normal olarak karşılanmaktadır. Fakat gebeliğin 2. ve 3. trimesterlerin de oluşan kanamalar normal olarak karşılanmamaktadır. Ciddi bir komplikasyonun belirtisi de olabilmektedir. Hamilelikte oluşan kanamalar birçok nedenden dolayı kaynaklanabilmektedir. Aşağıda verilen bilgilerde hamilelikte kanama nedenleri? hakkında bilgiler verilmektedir. Bu bilgileri detaylı okuyarak bilgiler sağlayabilirsiniz.

Gebeliğin hangi döneme bağlı olarak oluşan kanamalar farklılık göstermektedir. Gebeliğin 3. ayında oluşan kanamalar düşük tehdidi anlamına gelebilmektedir. Düşük dışında mol gebelik ve dış gebelik gibi durumlarda da kanamalar oluşabilmektedir. Hamileliğin daha ileri ki dönemlerinde ve sonlarında oluşan kanamaların birçok sebebi olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı hamilelikte kanamanın neden olduğunu öğrenebilmek için mutlaka doktora danışılmalıdır.

Hamilelikte Kanamalar Kaç Gün Sürer?

Hamilelikte gelen kanamalar ne zaman kesileceği ve kaç gün süreceği kestirmek mümkün değildir. Pek çok kanamalar tek bir seferde ya da bir gün sürerken, bazı kanamalar ise bir kaç gün sürebilmektedir. Hatta bazı durumlarda bir kaç hafta kesilmeden sürmektedir. Ancak genel olarak kanamalar 3 ila 5 gün içerisinde kesilmektedir. Kanama miktarı ne kadar fazla ise ve süresi ne kadar uzun sürerse hamile kadınlar için o kadar tehdit anlamına gelmektedir.

Hamileliğin ilk haftasında veya ilk aylarında doğru oluşan kanamaların en büyük nedeni düşük tehlikeleridir. Bu tür kanamalar fazla miktarlarda olduğu takdirde hamileliğin düşükle sonlanmasına ve kaybedilmesine neden olabilmektedir. Fakat az miktarda oluşan kanamalar genellikle düşük anlamına gelmemektedir. Bu süreçte hamilelik belirli aralıklar ile muayene ya da ultrason ile takip edilmektedir. Hamilelikte oluşan kanamaların nedenleri öğrenmenin en iyi yolu doktora danışılmalıdır. Doktor neden olduğunu dair ve neye bağlı olduğu tespit ederek kontroller yapılmaktadır.