Sağlık

Hamilelikte Kansızlık ve Tedavisi

Hamilelikte meydana gelen kansızlığın en önemli nedeni anne adayında demir eksikliği görülmesidir. Bu nedenle anne adayının kansızlık tedavi yapılmadan önce mutlaka demir eksikliğinin giderilmesi gerekir. Peki, hamilelikte kansızlık ve tedavisi nasıl yapılır?Hamilelikte Kansızlık Ve Tedavisi

Demir Eksikliğine Bağlı Olarak Meydana Gelen Kansızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte Kansızlık ve Tedavisi sürecinde ilk önce kişinin vücudunda bulunan demir eksikliğinin giderilmesi gerekir. Demir ilaçları ile kansızlık tedavisi geçici bir süre ile tedavi edilebilir ancak bu tedavi ile kalıcı bir çözüme ulaşmak pek mümkün olmayabilir. Kansızlığın tedavi edilmesinden sonra tedavi süresi üç ay uzatılarak demir takviyesine devam edilmelidir. Tedavi aşamasında ağız yolu, iğne, serum ile ilaç tedavisi sağlanabilir. Ancak kas içine uygulanacak olan iğne ile tedavi ağız yolu ile alınacak olan ilaçlara gör daha hızlı ve etkili bir sonuç elde edilir.

Hamilelikte Kansızlığa İyi Gelen ve Demir Yönünden Zengin Yiyecekler Nelerdir?

Hamilelik döneminde kansızlık ve demir eksikliği sıkıntısı yaşayan anne adaylarına doktor tarafından mutlaka demir takviyesi yapmak için ilaç verilmelidir. Bunun yanında anne adayının demir yönünden zengin yiyecekleri tüketmesi ile kansızlık ve demir eksikliği tedavisi yapılabilir. Demir yönünden zengin olan yiyecekler baklagiller, yumurta sarısı, kırmızı et, tavuk eti, yeşil yapraklı sebzeler, pekmez, kuru kayısı, fındıkaçak, fıstıkaçak, kuru üzüm demir yönünden oldukça zengin besinler arasında yer alır. Ayrıca bunun yanında doktorun tavsiye etmiş olduğu ilaçlar portakal suyu gibi C vitamini yönünden zengin olan besinler ile tüketilmesi durumunda ilaçların emilimi daha hızlı olur. Bunun dışında çay, kahve, yumurta, süt ve süt ürünleri, antibiyotik ve kalsiyum ilaçları ilaç emilimini yavaşlattığı için bu besinler ilaçların yanında tüketilmesi gerekir. Çay içilmesi durumunda ise yemeklerden yarım saat sonra içilmesi gerekir.