Anne & Bebek

Hamilelikte Kazalar Ve Yaralanmalar

Hamileliklerin ortalama %10’unda bazı nedenlerden dolayı bazı travmalar ve yaralanmalar ile karşılaşılabilmektedir. Bu durum hem anne hem de bebek açısından kötü sonuçlar meydana getirebilir. Genel olarak yaralanma veya kazalarda bilincimiz gelişmekle birlikte, hamilelerde travma geçirildiğinde nasıl yaklaşılması gerektiği ile ilgili bilgiler hala eksiktir.

Örneğin; merdivenden hafif ayağı kayarak düşen bir hamilenin durumu ya da cildinde yanıklar olan bir anne adayı panikle hastaneye koşarken şayet ağır bir kaza geçirme durumunda ise tedavi şekli ve hastaya yaklaşım tarzı anne ve bebeğinin gözetim öncülüğü ile durum değerlendirilir.

Hamilelikte Kaza ve Yaralanmalara Karşı Neler Yapılabilir?

Hamilelikte travmaya neden olacak olan bir kazanın önüne geçmek hayati bir öneme sahiptir. Bunların en önemlisi ise çok sık yaşanan trafik kazalarında hamilenin emniyet kemeri takıyor olması çok değerlidir.

Özellikle anne adayının emniyet kemerine bağlı bebeğinin zarar görebileceği endişesi veya bağlamaması kazalarda zarar olasılığı ve riskleri büyük ölçüde arttırmaktadır. Ayrıca hamilelikte ev kazaları ve delici kesici alet yaralanmalarına karşın anne adayının çok daha temkinli olması, merdivenlerden yavaş inmesi, yürürken dikkatli olması çok önemli bir detaydır.

Kaza ve Yaralanmalarda İlk Yardım Nasıl Yapılmalıdır?

Öncelikle ilk yardım konusunda bilinçli ve bilgili olan birinin bu müdahaleleri yapması gereklidir. Aksi bir durumda istenmeyen sonuçlara yol açabilen bir duruma neden olabilirsiniz.

Trafik kazası veya düşme gibi bir kaza geçiren hamilenin öncelikle yan yatırılması ve ardından ilk yardım ekiplerinin çağrılması gereklidir. Solunum yolunun açık olduğu hemen kontrol edilmelidir. Yarası ve kanaması varsa tampon veya turnike uygulamaları da bilinçli şekilde ilk yardım olarak uygulanması tavsiye edilir.