Anne & BebekDiyet & Fitness

Hamilelikte Kilo Kontrolü Mümkün Mü?

Hamilelik süreci anne ve çocuk için oldukça önemli bir süreçtir. Anne adayları bu süreç içerisinde aldığı kilolara dikkat etmeli kendisi ve çocuğunun sağlığı için bu duruma özen göstermelidir. Kilo kontrolü her sabah aynı saat içerisinde aç karnına aynı tartı ve kıyafetler ile yapılarak takip edilmelidir.

Normal olarak bir annenin hamileliği boyunca 10-12 kilo alması gerekmektedir. Eğer anne hamilelikten önce gereğinden az kiloya sahipse 15 kilo civarında kilo alması normaldir. Daha fazla alınan kilolar zararlı olmaktadır. Anne adayı normale göre kilolu veya zayıf olduğunu yani kilo kontrolünü vücut kitle indeksine bakarak yapabilirler. Bunu hesaplamak için gebeliğin başındaki kilonuzun kilogram olarak değeri, boyunuzun ise metre olarak ölçüsü alınıp bölünerek karesinin alınmasıyla bulunur.

  • Vücut kitle indeksi 20 altında olan anne adayı; zayıf
  • Vücut kitle indeksi 20-26 olan anne adayı; normal
  • Vücut kitle indeksi 26’nın üzerinde olan anne adayı; kiloludur.

Hamilelikte Anne Adayı Kilosunu Nasıl Kontrol Edebilir?

  • Anne adayı her besinden gerekli miktarda almalıdır. Özellikle süt ve süt ürünleri, et ürünleri, meyve ve sebze kısacası protein içeren ve yüksek vitamin içeren besinleri diyete uygun biçimde tüketmelidir.
  • Anne adayı günlük düzenli olarak doktor önerisine göre spor yapmalıdır. Spor yapan anne adaylı ağrılarını azaltır ve süreçteki alınabilecek fazla kiloların önüne geçer.
  • Anne adayı kilosunu düzenli olarak takip etmeli ve not etmelidir.

 

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.