Anne & Bebek

Hamilelikte Kramp Ağrılarından Kurtulmak

Hamilelikte yaşanan şikâyetlerin başında hamilelikte kramp ağrıları gelmektedir. Kramp ağrıları istem dışı oluşmakta ve anne adayını oldukça rahatsız etmektedir. Hamilelikte yaşanan bu kramp ağrıları genellikle hamileliğin ikinci ve üçüncü ayından sonra görülmekte bazen kısa süreli oluşmakta bazen de uzun süreli devam etmektedir.

Hamilelikteki Kramp Ağrılarının Nedenleri Nelerdir?

Bu dönemde vücudumuzun vitamin ve mineral gereksinimi normal zamanlara göre daha fazla artmaktadır. Özellikle kalsiyum potasyum, magnezyum gibi mineraller kaslarımızın düzgün çalışması ve kan akışının sağlıklı olabilmesi için gereklidir. Bu vitamin ve minerallerin vücutta yetersiz derecede bulunması hamilelik döneminde krampları tetikleyen nedenlerdendir. Hamilelik döneminde vitamin ve mineraller vücut tarafından öncelikli olarak bebeğin gelişimine harcandığı için vitamin ve mineral ihtiyacı vücutta daha fazla artmaktadır. Vitamin ve mineral eksiklikleri vücutta kas kasılmaları ve krampları meydana getirir. Oluşan bu kasılma ve kramplar genel olarak vücutta bel, kalça ve bacak bölgesinde meydana gelir. Yatar pozisyondayken şikâyetler daha fazla artmaktadır. Bunun nedeni de yatar pozisyonda kaslara daha az oksijen gitmesidir. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde vücut ağırlığındaki artıştan dolayı bacaklara binen baskı artmakta ve kramp oluşumu hızlanmaktadır. Ayrıca gebelikte büyüyen uterusun toplardamar sistemine yaptığı baskı ve dolaşım sistemi bozuklukları, vücutta daha önceden var olan varis şikâyetleri de kramp ağrılarının oluşumunda etkilidir.

Kramp Ağrılarından Kurtulmanın Yolları

Kramp ağrılarından kurtulmak ya da etkilerini en aza indirmek için bazı önlemler almak gerekmektedir. Çok fazla ayakta durmamak, uzun yürüyüşlere çıkmak, bol su tüketmek, bacak egzersizleri yapmak ve sonrasında duş almak, otururken bacaklarımızın altına yükselti koymak, uyurken sağa ve sola dönmek, kalsiyum ve magnezyum alımına dikkat etmek, masaj yapmak etkilidir. Kramp anında ılık bir havlu yardımıyla kası sarmak ve dinlendirmek ağrıyı azaltır. Aşırı kilo alınmamasına dikkat edilmelidir.