Anne & Bebek

Hamilelikte Saç Boyamak Zararlı mıdır?

Hamilelik döneminde saç boyasının yaptırılıp yaptırmayacağı en merak edilen sorulardandır. Hamilelik döneminde maruz kalınabilecek kimyasallar bebek gelişimi üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceğinden bu dönemi daha doğal geçirmek önemlidir.

Hamilelik Döneminde Saç Boyamak

Bazı uzmanlar tarafından özellikle ilk 3 ayda bebeğin iç organ gelişimi devam ettiği için uygun bulunmamaktadır. Saç boyama sırasında boyanın içerisindeki kimyasalların bir kısmı hamilelik dönemi için zararlı maddeler içermektedir. Bu zararlı maddeler saçımızdaki deriler yoluyla kana karışmaktadır. Bunun için doktorlar illaki saç boyatılmak isteniyorsa ilk üç ay sonrası yani dördüncü aydan itibaren saç boyatılmasına daha ılımlı bakmaktadır. Saç boyamanın hamilelikte bebek üzerinde olumsuz bir etkisi olduğuna dair kanıtlanmış bilimsel bir bulgu henüz yoktur. Sadece piyasaya yeni sürülen boyaların içerisindeki kimyasalların etkileri tam olarak bilinip, yeteri kadar denenmediğinden hamilelik dönemi için zararlı etkileri pek öngörülememektedir. Doktorların şu anki tavsiyeleri hamileliğin ilk üç ayının hassas bir dönem olmasından dolayı gerekli tedbirleri almak istemeleridir. Bu yüzden tedirgin olan anne adaylarının ilk üç ay içerisinde boya gibi kimyasal içerikli işlem yaptırmamaları, ihtiyaç duyuyorlarsa dördüncü aydan sonra ya da doğum sonrası gerekli bakımlarını yaptırmaları uygun olacaktır.

Hamilelik döneminde saç boyanmak isteniyorsa; Kendimiz boyayacaksak ellerimize eldiven takmalıyız. Boya yapılacak alan iyice havalandırılmalıdır. Boya uygulanırken kaş ve kirpik gibi yüz bölgesine bulaştırılmamalıdır. Bitkisel içerikli doğal boyalar tercih edilmelidir. Amonyak içermeyen boyalar kullanılmalıdır. Boya yerine saçımız için kınada tercih edilinebilir. Saç boyama işleminden sonra saç dipleri iyice durulanmalı, boyadan olabildiğince arındırılmalıdır. Bu gibi tavsiyelere uyduktan sonra hamilelikte saç boyamak daha elverişli bir hale gelecektir. Hamilelikte kadınların bakım rutinlerini bozmak istememesi gayet doğaldır. Bunun için de belli ayları geçirdikten sonra belli tedbirler alarak bakım rutinleri yerine getirilebilir.