Menu

Hamilelikte Tetanoz Aşısı

Gebelik sürecinde hamileler için su çiçeği, kızamık gibi bazı aşılar sakıncalı görülüyor. Ancak tetanoz aşısı canlı bir mikroorganizma barındırmadığı için hamilelikte yapılmasında bir sakınca olmuyor. Bununla beraber hamilelikte tetanoz aşısı yapılması doktorlar tarafından önemle tavsiye ediliyor. Çünkü, anne adayı bu dönemde enfeksiyonlara daha açık olabiliyor. Daha önce hiç tetanoz aşısı olmayan ve son aşısının üzerinden 10 yıl geçmiş anne adaylarına tetanoz yapması öneriliyor.

Tetanoz aşısıyla beraber anne adayında oluşan antikorlar bebeğe de geçer. Böylece yeni doğan bölümlerinde oluşabilecek tetanoz hastalığına karşı bebek korunmuş olur. Zaten temel olarak hamilelikte tetanoz yapılmasının nedeni, bebeği yeni doğan bölümündeki tetanoz hastalığından korumaktır. Yani 10 yılda bir tekrarlanması önerilen tetanoz aşısının insan vücudundaki önemi anne karnında başlıyor.

Hamilelikte Tetanoz Ne Zaman Yapılır?

Tetanoz aşısı gebeliğin her dönemi içerisinde yapılabilir. Bu duruma genelde doktorlar karar veriyor. Ancak bu aşının sıklıkla 3. ayın bitiminden itibaren yapıldığı söylenebilir. Gebeliğin ilk 3 ayında bu aşı pek sık yapılmıyor. Ancak gebeliğin ilk 3 ayında yaptıranlar için de bir sakınca olduğu söylenemez. Ancak anne adayı tetanoz aşılarını eksiksiz olarak ve düzenli biçimde yaptırıyorsa, gebelikte bu aşıya gerek kalmaz. Yani son aşının yaptırılmasının üzerinden 10 yıl geçmediyse bu aşıyı yapmanıza gerek yoktur. Gebelikte anne adayına 1 ay arayla toplamda 2 doz tetanoz vurulur. Bu da genellikle 5. ve 6. aylarda yapılıyor. İkinci aşının üzerinden 6 ay geçtikten sonra 1 doz daha anneye verilir. Bazı durumlarda birer yıl arayla 2 doz aşı daha yapılır ve toplam doz 5’e yükseltilir. Anne adayı hamilelikte paslı ve kirli bir metal ile kesilme gibi durumlara maruz kalırsa tetanoz immunglobulin de yaptırabilir.

Hamilelikte Tetanoz Aşısı

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir