Hazımsızlık Nedir Hazımsızlığın Sebepleri Nelerdir

Afiyetle yenen bir yemekten sonra ortaya çıkan sıkıntılı durumlar insanların aklına ilk olarak hazımsızlık sorusunu getirir. Peki, Hazımsızlık Nedir Hazımsızlığın Sebepleri nelerdirYenen yemekten sonra yaşam kalitesini azaltan, yenen yemeklerin mide ve bağırsaklar tarafından sindirme işleminin doğru yapılamamasından ortaya çıkan bir durumdur. Şişkinlik ve karın ağrısı gibi durumlarla ortaya çıkar. Tıp diliyle dispepsi olarak adlandırılan bu durum bir hastalık olarak isimlendirilmez. Hazımsızlık tek başına gündeme gelen bir durum değildir. Hazımsızlığın oluşması için alt yapıda farklı bir durum olması gerekir. Bu nedenle hazımsızlık durumlarında önce altta yatan sebep aranır. Hazımsızlık sorununun altında genel olarak mide problemleri yatar. Bunların en başında mide etrafındaki koruyucu tabakanın zarar görmesi gelir. Koruyucu tabakanın mide asidi nedeniyle tahriş ya da bozulmasıyla hazımsızlık problemi ortaya çıkar.

 

Hazımsızlığın Belirtileri Nelerdir?

Hazımsızlık oldukça sıkıntılı bir durumdur. Karın üst bölümünde ve göğüste hissedilen ağrılar ile kendini gösterir. Bunun yanı sıra mide yanması, şişkinlik ve tokluk hissi de yaşanır. Ağız içerisinde acı ve kötü bir tat olur. Geğirme hissi ortaya çıkar. Diğer belirtileri ise iştah kaybı, bulantı ve kusmadır.

 

Hazımsızlığın Nedeni Nedir?

Hazımsızlığın nedeni stres ve yemek yeme hızı ya da düzensiz beslenme olabilir. Her insanda farklı bir şikâyet ile ortaya çıkan hazımsızlık herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir. Fazla yemek yemek mide asidinin artmasına neden olur. Mide fazlasıyla dolu olacağı için mide asidi yemek borusuna kaçabilir ve bu da yanmalara ve ağrılara neden olabilir.