Hepatit B Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hepatit B hastalığının virüsü, vücuda girdiği andan itibaren 1-6 ay arasında herhangi bir belirti göstermez. Bu döneme kuluçka evresi denir. Virüs vücuda girip hastalık oluşturduktan sonra Hepatit B belirtilerini göstermeye başlar. Peki, Hepatit B hastalığının belirtileri nelerdir? Belirtiler hastalığın kronik Hepatit B veya akut Hepatit B olmasına göre değişir.

Akut Hepatit B Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Çoğu insanda bir belirti göstermez ve hafif bir hastalık durumu olur, doktora gitmeye bile ihtiyaç hissedilmez. Pek bir rahatsızlık hissettirmediği için çok kişi %30’dan fazla olmak üzere enfeksiyon kaptığının farkında olmadığı için virüsü başkalarına bulaştırırlar. Akut Hepatit B hastası olan çok az kişiler ciddi hastalık belirtisi gösterirler, hastanede bakım gerektirirler. Yorgunluk hissi, ağrı, grip, ateş ve iştah kaybı gibi belirtiler oluşabilir. Bunların yanında bulantı, ishal, karın ağrısı, sarılık gibi belirtiler de eşlik edebilir.

Kronik Hepatit B Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Kronik Hepatit B hastalığına yakalananlarda bile herhangi bir belirti oluşmayabilir. Karaciğer sağlam yapıya sahip bir organdır, bir kısım zarar görse bile fonksiyonlarını tamamlayabilir. Fonksiyonlarını yerine getirdiği için zarar görmüş olsa dahi siz bunu fark edemezsiniz. Kronik Hepatit B için dikkat etmeniz gereken durumlar vardır. Yorgunluk ve güçsüzlük hissediyorsanız, genel bir bitkinlik ve iyi hissetmeme durumu varsa, iştah kaybı yaşıyorsanız, bulantı ve kusma varsa, kilo kaybı oluşuyorsa, karaciğerin olduğu bölgede rahatsız edici bir acı ve ağrı varsa, kaşıntı oluyorsa, avuç içinde kırmızı lekeler oluşuyorsa, damarlarınız örümcek gibi bir görüntü almışsa, koyu renkli idrar ve soluk gri renkli dışkı varsa, cinsel isteksizlik varsa, uykusuzluk varsa doktora görünmenizde fayda vardır.

Daha ilerlemiş bir Hepatit B durumunda, karın şişmesi, sarılık, ayakların ve bacakların şişmesi, yüksek ateş ve titreme, kan kusma, koyu siyah dışkı, nefes darlığı ve zihin karmaşıklığı yaşanabilir bu belirtiler varsa acil doktora gitmelisiniz.