Kadınca Sağlık

Hiperandrogenizm Erkeklik Belirtileri

Kadınlarda erkeklik hormonlarının tümü olarak nitelendirilen androjenin artması ve androjen işleyişinin artışı ile ortaya çıkan duruma Hiperandrogenizm adı veriliyor. Hiperandrogenizm tek başına bir etki ile ortaya çıkan bir durum değildir. Özellikle androjen yapımının artış göstermesi ve buna bağlı olarak etkilenen hormonların duyarlılıklarında artışın meydana gelmesi ile de ortaya çıkabiliyor. Özellikle hormonları yıkan enzimlerin değişmeye başlaması aynı zamanda kanda bu hormonları taşıyan maddelerin sayısında azalma gözlemlenmesi Hiperandrogenizme neden oluyor.

Hiperandrogenizm’in Nedenleri Nelerdir?

Hiperandrogenizm’in belirtileri arasında ortaya çıkan en önemli etken polikistik over olarak dikkat çekiyor. Özellikle hiperandrogenizm erkeklik belirtileri PCO, Androjen üreten over tümörleri, Hipertekosis, Androjen yapan adrenal tümörler, Konjenital adrenal hiperplazi, genetik faktörler, cushing sendromu ve bazı ilaçlar olarak kendisini gösteriyor. Hiperandrogenizm genel anlamda kadınlarda yumurtalık dokularında hormon üreten dokuların bulunması ile ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum polikistik overın son aşaması olarak biliniyor. Bu hastalığın öyküsünde kadınlarda uzun süreli olarak yumurtlama olmaması neticesinde ortaya çıkan adet gecikmeleri ile bağlantılı bir durumdur. Bu durumun yavaş ancak hızlı bir şekilde gelişme gösteren durumları söz konusudur. Böyle bir durumda testesteron hormonlarının seviyelerinde yükselişler meydana geliyor. Hastalığın tanısı patoloji ile konulduğu gibi kadınların böyle bir durumda gebe kalma durumları mümkün değildir.

Hormon Salgılayan Over Tümörlerinin Etkileri

Kadınların yumurtalıklarında yer alan androjen salgılayan hormonlar çok nadirde olsa görülür. Belirtilerin hızlı ilerlemesi tıbben tipik bir durumdur. Böyle bir durumda testesteron oranları normalinden iki kat daha fazla görülür. Tanılar patolojik bulgular ile tespit edilir. Ultrason da hastalığın tanısının konmasında etkilidir. Doktor tarafından önerilen ilaçlar hormon seviyelerini dengede tutarak hastalığın belirtilerinin makul seviyede olmasını ve zamanla son bulmasını sağlıyor. Düzenli kontroller ile hastalık kontrol altına alınarak belli bir süre sonra normal hormonların etkin olması sağlanıyor.