Menu

Hipertansiyon Nasıl Dengelenir?

Hipertansiyon birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen kan basıncı yüksekliğidir. Damarın içindeki kanın damar duvarına yaptığı yüksek basınçtır. Hipertansiyon organlara giden kan akışını bozar ve organ yetmezliklerine neden olabilir. Uzun süre belirti vermeden ilerleyebilen bir hastalıktır. Beyin, böbrek ve kalp damar sisteminde hasara yol açar. Sinsice ilerleyen bir hastalıktır.

Hipertansiyon Belirtileri ve Nedenleri

Halsizlik, yorgunluk, burun kanaması, kulaklarda çınlama, sık idrara çıkma, bacaklarda şişlik gibi belirtileri olabilir. Hipertansiyon nedenleri arasında stres, obezite, ailede hipertansiyon öyküsünün bulunması, şeker hastalığı, genetik faktörler, günlük yüksek miktarda tuz tüketmek, şeker hastalığı, hareketsiz yaşam tarzı, potasyum, magnezyum gibi elementlerin vücutta yetersiz olması, tiroit hastalıkları, böbrek üstü bezi tümörleri, aort darlıkları, böbreğe giden damarlarda daralma gibi faktörler hipertansiyon nedenleri arasındadır. Ağrı kesici ve doğum kontrol hapları da hipertansiyona neden olabilmektedir.

Hipertansiyonu Dengeleme Yolları Hipertansiyon Nasıl Dengelenir?

Hipertansiyonun vücuda ve organlara zararı büyüktür. Bu nedenle yükselmesini beklemeden doktora başvurarak tedavi olmak en mantıklısıdır. Hipertansiyon için kullanılan ilaçlar, kandaki su miktarının azaltılmasına yardımcı olur ve atardamarları genişletir, bu iki etki sayesinde de tansiyon düşer. Yaşam tarzı ve beslenme biçimi değiştirilebilir. Düzenli egzersiz yapmak ve hayatımızda sağlıklı yaşama dair küçük değişikliklere gitmek hipertansiyon tedavisinde etkilidir. Bunun yanında hipertansiyonun düşürülmesinde başı soğuk su ile yıkamak iyi gelmektedir. Soğuk su sinirleri uyararak tansiyonun düşmesini sağlar. Bir diğer yöntemde limonlu su tüketmektir. Günde 7 saat uyumak ve vücudun iyice dinlenmesini sağlamakta hipertansiyonu düşürme konusunda etkilidir. Günlük tuz kullanımını kontrol altına almak yüksek basıncı düşürmek açısından önemlidir. Yemekleri minimum tuz oranı ile tüketmek daha sağlıklıdır. Günlük hafif egzersizler, süt ürünleri, meyve ve sebzelerde hipertansiyonu olan kişilere iyi gelmektedir.

Hipertansiyon Nasıl Dengelenir?