Diyet & FitnessSağlık

Hızlı Yağ Yakmanın Yolları

Vücutta biriken fazla kaloriler bizlere yağ olarak geri döner. Vücutta yağ oluşması hem kilo bakımından hem de sağlık bakımından önemlidir Yağlardan oluşan kiloları yakmak daha zor bir süreç ister. Bu süreçte düzenli şekilde spor yapılması ve düzenli beslenilmesi önemlidir. Ssağlık açısından ise yağlar birer tehdit unsurudur. Vücuttaki yağ oranı ne kadar fazla ise o kadar tehlikeli hale dönüşür. Vücutta kendine yer edinen yağlar bir zaman sonra iç organların çevresini de yağ ile kaplamaya başlar. Örneğin kalbin etrafına oluşan yağ kısmı kalbin düzenli şekilde kan pompalamasını engelleyebilir ve kalp krizi riski yaratabilir. Aynı şekilde diğer organlar için de bu durum geçerlidir. Her birinin çevresi yağ ile kaplanabilir ve düzgün şekilde çalışmaları önlenebilir. Bu durum ise sağlığın bozulmasına ve çeşitli rahatsızlıklara yol açar. Böyle bir durum yaşanması için aşırı derecede kilo sahibi olmak yani obezite hastası olmak gerekir. Daha küçük çaplı ve obezite riski barındırmayan yağ oluşumları düzenli bir yaşam tarzı ile giderilebilmektedir. Ancak her kilo artışında obezite riskinin olduğunu bilmek gerekir.

Vücutta en fazla görülen orun bölgesel yağlanmadır. Özellikle basen ve karın bölgesinde oluşan yağlanma en sinir bozucu olanıdır. Kişilerin vücut bütünlüğünü bozarak çeşitli görünüş bozukluklarına ve hareket kısıtlıklarına yol açar. Bu nedenle ister bölgesel ister tüm vücuda yayılmış olsun vücuttaki fazla yağın yakılması gerekir. Yağ yakmak için en garanti yöntem spordur. Düzenli bir spor hayatı, vücudu dengede tutabilmeyi ve sağlıklı şekilde yağ yakabilmeyi sağlar. Günlük yaşamında yoğun şekilde çalışanlar, çocuklu anne ve babalar spora ayıracak vakit bulamayabilirler. Böyle bir durumda ise daha uzun vadede de olsa yağ yakımını sağlayacak bazı basit yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemleri günlük yaşantınıza empoze ettiğinizde kısa sürede etkisini göreceğiniz aşikardır.

Yağ yakımını hızlandıran yöntemlerden ilki beslenme şeklidir. Acı ve baharatlı yiyecekler metabolizma hızını arttırarak yağ yakımını hızlandırırlar. Özellikle karın bölgesinde biriken yağların yakılması acı yiyerek daha da kolay hale gelmektedir. Aynı zamanda bu süreçte karbonhidrat ve yağ içeren besinlerden de uzak durulmalı ve protein ağırlıklı beslenmek gerekir. Buna göre sabah kahvaltısında yediğiniz salatalık, domatesi gibi besinleri üzerine pul piper serperek zenginleştirebilirsiniz. Aynı şekilde diğer öğünlerinizde de acı biber ve türevlerini kullanmanız metabolizma hızınızı arttıracaktır. Bununla beraber her gün yatmadan 1 saat öncesinde bir kasenin içinde iki yemek kaşığı yoğurt, yarım limonun suyu ve bir çay kaşığı pul biberi karıştırarak tüketin. 2 hafta gibi bir sürede göbek yağlarının erimesine katkı sağlayacaktır. Ayrıca yediğiniz yemeklerin asıl kalorisi suyunda bulunur. Bu nedenle yemeklerin suyuna ekmek banmaktan vazgeçip sadece tanelerini yemenizde fayda vardır. Yine gün içerisinde 10-15 arası mekik çekmeniz yağ yakımının yanında sıkılaşmanızı ve daha çabuk kilp vermenizi de sağlayacaktır. Günde 10 mekik çekmeniz demek ayda 2 cm incelmeniz demektir. Bu nedenle hem beslenmenizi hem de egzersizinizi ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Hızlı yağ yakmak için günde içilen su miktarının en az 1-5 litre olması gerekir. Su, vücuttaki yağları parçalayıcı bir etkiye sahiptir. Bu nedenle her gün en az 2 litre su tüketilmesi gerekir. Aynı zamanda sizi uzun süre tok tutacağından beslenme düzeninizi de korumanıza yardımcı olur. Aynı şekilde gün içerisinde içeceğiniz 1-2 bardak yeşilçay da yağ yakımını hızlandıran besinler arasındadır. Mümkünse bir aktardan alacağınız yeşilçayı sabahtan demleyip akşama kadar günde 3 bardak gibi bir ölçü ile tüketmeniz dahilinde kısa sürede kilo kaybı yaşadığınızı fark edebilirsiniz. Yağ yakan besinlerden bir diğeri ise tarçındır. Çubuk tarçını içme suyunuza, sütün içerisine veya sevdiğiniz meşrubatlara içerek taze olarak tüketebilirsiniz. Aynı zamanda tatlı krizlerini de engelleyen tarçın kısa sürede size kilo verdirecek ve yağ yaktıracak bir besindir.

Yağ yakmayı günlük yaşam rutinlerinizi değiştirerek de hızlandırabilirsiniz. Örneğin asansör kullanmak yerine merdiven çıkmak size farkında olmadan kardiyo egzersizi yaptırmaktadır. Eğer merdiven çıkmakta zorlanıyorsanız vücudunuz hamlaşmış demektir. Dinlene dinlene de olsa merdiven çıkmanız sizin yararınıza olacaktır. Vücudunuz ise kısa bir sürede bu duruma alışacaktır. Aynı şekilde gidecek olduğunuz yere kısa değil uzun yoldan yürümek, evde televizyonu kumandadan değil televizyon düğmelerinden değiştirmek, sofra kurarken her şeyi bir kerede değil parça parça getirip götürmek gibi küçük ama etkili davranışlar size bu süreçte yardımcı olacaktır. Eğer bir bisikletiniz varsa havaların güzelleştiği şu günlerde gideceğiniz yere bisikletiniz ile gitmeyi tercih edebilirsiniz. Bisiklet de hem yağ yakıcı hem de kas geliştirici bir kardiyo aracıdır ve size bu süreçte destek olur.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.