HPV Aşısı Cinsel İlişkiden Sonra Yapıldığında Koruma Sağlar Mı?

HPV Human Papilloma Virüs’ün kısaltmasıdır. Bu virüslerin çeşitleri vardır ve HPV bunlara verilen ortak bir addır. Hastalığın etkeni insan papilloma virüsü olarak bilinir. Vücudun çeşitli bölgelerine yerleşebilmekle birlikte özellikle cinsel organlarda yerleşir. Virüs, kadında genital bölgede hazneye, rahim ağzına ve dış cinsel organlara yerleşirken erkekte penis üzerine yerleşir.

HPV Nasıl Anlaşılır?

HPV genital bölgede büyüklü küçüklü siğiller şeklinde veya karnabahar görünümündedir. Beyaz veya pembe renkte görünür. Huzursuzluk hissi dışında çok nadir olarak kaşıntı ağrı kanama görülür. Bunların dışında fazla belirti vermez.

HPV Bulaşma Yolları ve Riskler

HPV doğrudan temasla bulaşabileceği gibi özellikle cinsel yolla bulaşan bir hastalık virüsüdür. Doğum yapan anneler bu virüsü taşıyorlarsa doğum sırasında bebeğe bulaşabilir. Uzun süre doğum kontrol hapı içen kişilere bulaşa riski fazladır. Hamilelik de hassas bir dönem olduğu için bu dönemde HPV riski yüksektir. Bağışıklık sistemini baskılayan yiyecek ve içeceklerin kullanılması ve üzüntü, stres, aşırı yorgunluk gibi kişinin immün sisteminin düşük olduğu dönemler HPV yakalanma açısından yüksek riskli dönemlerdir. Bulaştıktan sonra bir ila bir buçuk ayda etkisi hissedilir.

HPV virüsü rahim ağzı kanserine sebep olduğundan bu virüs ile ilgili araştırmalar ve korunma önlemleri yaygınlaşmaktadır. Özellikle hastalık bulaşmadan önce koruma ile ilgili önlemler alınmalıdır. Peki HPV aşısı cinsel ilişkiden sonra yapıldığında koruma sağlar mı?

Aşı Yöntemleri

HPV ile rahim ağzı kanseri ilişkisi uzun yıllar içinde ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden aşıların hastalığa yakalanmadan önce bağışıklığı arttırmak için uygulanması gerekir. HPV aşısı uygulanan kişilerin hastalığa yakalanma riski azalır. Hastalığa yakalanan insanlarda aşı koruyucu etki yaratmamakla birlikte konu hakkındaki araştırmalar devam etmektedir.