Sağlık

HPV Nedir? Korunma Yolları Nelerdir?

Cinsel yollarla bulaşan ve rahim ağzı kanserine, penis kanserine, gırtlak ve ağız kanserine yol açabilen HPV (Human Papiloma Virüsü) adı verilen bir virüstür. HPV genital bölgeye yerleşir ve siğil oluşumuna neden olur.

 

Rahim ağzı kanseri oluşumunda bilinen en önemli faktör HPV virüsüdür. Rahim ağzı kanserine yakalanmış hastaların %99.7’sinde bu virüs saptanmıştır. Cinsel yolla bulaşan virüslerden en yaygın olanı HPV’dir. AIDS hastalığına yol açan HIV virüsünün cinsel yollardan bulaşma oranı HPV’ye göre daha düşüktür. HPV’den dolayı oluşan genital siğiller genelde kabarıklık olarak hissedilsede, bazıları çok küçüktür ve fark etmek zor olabilir. Belirtileri ise hafif bir kaşıntı, yanma hissi, batma hissi, bazı vakalarda az da olsa acı, cinsel ilişki esnasında ya da sonrasında kanama, adetler arası kanama, akıntı gibi sayılabilir. HPV’ye tanı koymak için jinekolojik muayene ve en önemlisi smear testidir.

HPV Virüsü Nasıl Bulaşır?

HPV cinsel ilişki sırasında ciltten cilde geçerek bulaşır, bulaşma için illa ki gerçek birleşme olması gerekmez. HPV yıllarca belirti vermeden sessiz kalabilir. Bu nedenle hastalığın kimden bulaştığını veya ne zaman bulaştığını bilemeyebilirsiniz. HPV’nin tuvaletten, kapı kolundan, sabun, havlu veya yüzme havuzundan geçtiğine dair bir kanıt yoktur. Fakat bazı durumlarda açıklanamayan HPV lezyonlarında cinsel olmayan sebeplerinde olduğu bilinmektedir. Mesela küçük çocuklarda ” non-genital” HPV tipi görülebilmektedir.

 

HPV Korunma Yolları

Prezervatif kullanmak hastalığı %70, sünnet olmak ise %25 oranında önleyebilmektedir. HPV’den korunmak için en etkin yol aşı olmaktır. Geliştirilmiş olan aşılar, virüsün kanser yapan türünden HPV 16 ve HPV 18’den korumada, siğil yapan türünden ise HPV 6 ve HPV 11’den oluşmakta olan 4 tipine karşı koruma sağlamaktadır. HPV 16 ve HPV 18 virüsün sebepolduğu hastalıkların %70’lik kısmından sorumludur ve %100 rahim ağzı kanserine yol açar. Aşı ile korunma da bu riskler önlenebilmektedir. Aşının koruyuculuk sağlayabilmesi için, kadınlarda 9-26 yaş arasında yapılması gerekmektedir. Fakat 26-45 yaş arasındaki kadınlara da aşı uygulaması yapılabilir.

 

HPV Tedavisi

HPV’den kaynaklı rahim ağzı kanseri erken dönemde teşhis edilirse, rahmin tamamının alınmasına gerek kalmaz ve rahimin üst kısmı traşlanarak tedavi gerçekleştirilir. Genitaller siğiller ise yakma veya dondurma işlemi ile tedavi edilebilir.